[ad_1]

خبری که اورژانس در اختیار ایرنا گذاشت این بود: استنشاق گاز کلر استخری در محله یاخچی آباد هفت نفر را به دلیل مسمومیت راهی بیمارستان کرد.
یاخچی آباد یکی از محلات جنوبی تهران است.
در خبر اولیه اطلاعات و جزییات بیشتری نبود اما پیگیری های خبرنگار ایرنا استان تهران در این زمینه ادامه یافت تا اینکه بررسی ها نشان داد برخی استخرداران سودجو به جای تخلیه بموقع آب استخر و آبگیری مجدد، از کلر بیشتری استفاده می کنند تا ارزان تر پایشان بیافتد که چنین حوادث خطرناکی را هم به همراه دارد.
علت، خیلی ساده است؛ این استخرداران به جای اینکه در مهلت تعیین شده و مقرر آب استخر را تخلیه و آب تازه جایگزین کنند، میزان استفاده از کلر را به منظور ضدعفونی کردن آب بالا می برند تا هزینه هایشان کاهش یابد.
اینکه چطور می شود یک استخردار چنین جسارتی به خودش بدهد که در قبال مقداری ارزش ریالی سود بیشتر اینچنین با سلامت و جان مردم بازی کند، هیچ پاسخی ندارد جز ضعف نظارت ها و نیز مجازات هایی که بازدارنده نیست.
متولیان اداره کل ورزش و جوانان استان تهران البته می گویند که مستمر نظارت و حتی آمارهایی هم ارایه می کنند.

براساس اطلاعاتی که خبرنگار ایرنا از دست اندرکاران امور استخرهاگرفته سال هاست صاحبان استخرهای سطح شهر برای ضدعفونی کردن آب از ماده ای به نام کلر استفاده می کنند و موظفند هر چندروز یکبار این عمل (کلرزنی) را انجام دهند و میزان کلر در آب را درحد دو تا سه ppm (واحدی برای سنجش غلظت مواد) نگه دارند.
گفته می شود میزان استفاده از آب(تعداد استفاده افراد برای شنا) نیز در مدت زمان انجام کلرزنی نقش دارد و هرچه استفاده بیشتر شود در مدت زمان کوتاهتری باید کلرزنی انجام شود.
متولیان امور استخرها می گویند: براساس استاندارد،علاوه بر کلرزنی باید به طور متوسط هر ۱۵ روز یکبار آب استخرهای عمومی تخلیه و آب جدید جایگزین شود. به عنوان مثال برای یک استخر با حجم معینی از آب به طول ۲۵ و عرض ۱۲.۵متر، می بایست ۴۵ کیلوگرم کلر هرسه روز یکبار اضافه شود.

بر اساس آنچه که گفته شد برخی سودجویان برای صرفه جویی و تخلیه نکردن آب استخرها، باهدف کاهش هزینه هایشان، به جای جایگزینی آب در موعد مقرر، اقدام به کلرزنی بیش از حد می کنند که این امر موجب تنگی نفس، سوزش چشم و وارد شدن باکتری های مضر به بدن شناگران می شود و حتی می تواند به مرگ انسان ها بیانجامد.

یکی از مالکان استخرهای شهر تهران درگفت وگو با خبرنگار ایرنا می گوید: با توجه به حضور زیاد مراجعه به استخرها در تابستان، برخی استخرداران به جای تخلیه آب در زمان معین، از حجم بالای کلر برای ازبین بردن آلودگی های آب استفاده می کنند.

تعداد کل استخرهای شنا در شهر تهران با احتساب استخرهای شهرداری، اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و نیز استخرهای خصوصی حدود ۶۰۰ استخر اعلام شده است.
۳۴۰ استخر به شهرداری تعلق دارد، استخرهای دولتی نیز بین ۸۰ تا ۱۰۰ مورد تخمین زده می شود؛ مابقی استخرها، خصوصی اداره می شوند که رقم قابل توجهی را در بر می گیرد و نظارت جدی و نیز مجازات بازدارنده را طلب می کند.

در دانشنامه ویکی پدیا آمده است: کُلُر (انگلیسی: Chlorine) عنصر شیمیایی و اکسیدکننده قوی است که برای سفیدسازی پارچه‌ها و به عنوان ضد عفونی‌کننده رایج در استخرهای شنا مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای بوی بسیار بد، خفه‌کننده و بسیار سمی است.
پرواضح است که نحوه و میزان استفاده از این ماده سمی بدون لحاظ استانداردها و نکات ایمنی باشد جان انسان ها را به خطر می اندازد.

**استخر یاخچی آباد، خصوصی بوده است
تلاش خبرنگار ایرنا برای کسب اطلاع از مجازات مالکان استخری که در یاخچی آباد هفت نفر را هفته جاری روانه بیمارستان کرده بود به نتیجه مشخصی نرسید اما مسئولان اداره کل ورزش و جوانان گفتند که پرونده آن به مراجع قانونی ارجاع می یابد و به احتمال زیاد پلمپ می شود.
گزارش شده که این استخر در یاخچی آباد متعلق به بخش خصوصی بوده است.

**اداره کل ورزش: نظارت مستمر داریم
خبرنگار ایرنا استان تهران برای کسب اطلاعات مربوط به نحوه نظارت بر فعالیت استخرها و ابزارهای تنبیهی و مجازات متخلفان این عرصه موفق شد با معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان استان تهران مصاحبه کند.
این مقام مسئول گفت:با شروع طرح غنی سازی اوقات فراغت جوانان در تابستان، به تمامی مالکان استخرها هشدار داده شد تا نکات بهداشتی ازجمله منع استفاده بی رویه از کلر را در دستور کار قراردهند.
«ابوالفضل ملاجعفری» در گفت و گو با خبرنگار ایرناتاکید کرد:بازرسی و سرکشی از اماکن ورزشی استان تهران بویژه استخرها به صورت مستمر انجام می شود.
به گفته وی، تنها در خرداد ماه سال جاری، یک هزار مجموعه دولتی و خصوصی ازجمله استخرها نظارت شده است.
وی با اشاره به اینکه در ایام تابستان تفریحات آبی یکی از پر مخاطب ترین ورزش ها برای خانواده ها به شمار می رود خاطر نشان کرد:پیش از تابستان جلسه ای با مالکان استخرهای فعال برگزار و نکات ایمنی و بهداشتی تذکر داده شد.
وی ادامه داد: باتوجه به حجم بالای مراجعان به استخرها در تابستان، مالکان نباید به جای جایگزینی آب، استفاده بی رویه از کلر را در دستور کار قرار هند.
معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان استان تهران خاطر نشان کرد: به تمامی مالکان استخرهای خصوصی و دولتی هشدار داده شده که در صورت استفاده بی رویه از کلر، بشدت با آنها برخورد قانونی می شود و پلمپ مجموعه نیز انجام خواهد شد.
تلاش خبرنگار ایرنا برای احصای آمار استخرداران متخلف و نیز نحوه برخوردها و مجازات آنها ادامه خواهد داشت.
گزارش از : امین کمالی فر
تهرام/۷۲۴۷/ ۱۰۰۸

انتهای پیام /*

[ad_2]

منبع

این خبر توسط موتور جستجوی شورا نیوز دریافت شده و مسئولیت آن به عهده منبع می باشد