[ad_1]

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: «پایولو سرجیو، مربی پرتغالی که ۳۰ بار در لیگ قهرمانان اروپا مربیگری کرده است بعد از توافق نهایی با آبادانی‌ها در لیگ هجدهم به روی نیمکت تیم فوتبال صنعت نفت آبادان می‌نشیند.» این لید خبری بود که در چهاردهمین روز از خرداد ماه امسال از رسانه ها منتشر شد تا پایانی باشد بر تمام حاشیه‌ها، گمانه‌ها و نام هایی که به وفور توسط برخی رسانه ها (به عمد و یا برحسب شنیده‌ها) در اطراف آبادانی‌های لیگ برتر به وجود می‌آمدند.

بعد از آنکه یکی از پایگاه‌های خبری مرجع، از توافق نهایی صنعت نفت با مربی‌ای که کارنامه موفقی در فوتبال ایران نداشته است منتشر کرد، اذهان هواداران به سمتی سوق پیدا کرد که آبادانی‌ها در مسیر پسرفت گام برخواهند داشت، خبری که کذب بودنش بالاخره با انتشار نام«پائولو سرجیو» به عنوان سرمربی محقق شد.

سرجیو در تیم‌هایی همچون اولهانز، بیرامار، پاسوس فریرا، ویتوریا گیمارش، اسپورتینگ لیسبون و آکادمیکا از کشور پرتغال، هارتز از اسکاتلند، آپوئل از قبرس، سی اف آر کلوژ از رومانی و الفجیره امارات مربیگری کرده است.

در کارنامه این مربی موفقیت‌هایی از جمله نزدیک به ۳۰ بار مربیگری در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا با سه تیم مختلف و شکست تیم‌هایی همچون منچستریونایتد و منچسترسیتی با سرمربیگری الکس فرگوسن و مانچینی به همراه تیم‌های پرتغالی دیده می‌شود.

وی خارج از فوتبال پرتغال نیز به موفقیت‌هایی در رومانی، قبرس و اسکاتلند دست یافته است. پائولو سرجیو در اسکاتلند به قهرمانی جام اتحادیه با تیم هارتز و در قبرس به قهرمانی سوپرکاپ با تیم آپوئل نیکوزیا دست پیدا کرده و با کلوژ رومانی نیز موفق به کسب سهمیه اروپایی شده است.

چه کسانی از آمدن سرجیو ناراحت شدند

بعد از اعلام خبر حضور این مربی اروپایی در صنعت نفت، تعداد اندکی از کنش‌گران فضاهای مجازی با وجود اینکه کارنامه مشخص سرجیو را جلوی چشم خود می‌دیدند ساز انتقاد کوک کردند و با نیت‌های مشخص، قصاص را قبل از جنایت برای این مربی لازم دانستند.

این افراد در حالی با ادبیاتی به دور از آداب اصولی نقد و درگیر هیجان و احساس به مربی پرتغالی صنعت نفت تاختند که گویا روزگاری برعکس را در ذهن دارند و سرمربی پیشین این تیم ده‌ها بار در لیگ اروپا(معتبرترین لیگ باشگاهی دنیا) مربیگری کرده است و سرجیو بزرگترین افتخارش کسب عنوان پنجمی در لیگ برتر ایران است.

منتقدان هیجان‌زده در حالی به ناکامی پائولو در لیگ امارات اشاره می‌کنند که چشم‌ها را بسته و نمی‌خواهند بپذیرند که بزرگترین مربیان دنیا نیز در ادوار مختلف با افول و ناکامی‌های مقطعی مواجه خواهند شد.این افراد در حالی یک فصل مربیگری نکردن سرجیو را چماق کرده و بر سر این مربی می‌کوبند گه قصد ندارند با واقعیت‌ها روبرو شوند و بدانند که کاپلوی بزرگ نیز بعد از مربیگری در روسیه مدتی را استراحت کرد؛ یا مثال دم دست‌تر اینکه وینفرد شفر، سرمربی فعلی استقلال تهران از شهریور ۹۵ تا مهر سال ۹۶ در هیچ تیمی مربیگری نکرد.

در قیاسی ساده و محاوره، هواداران فراز کمالوند در حالی مفتخر به تصویر «یادگاری» این مربی در کنار نیمکت برخی ورزشگاه‌های بزرگ و خالی جهان مفتخر هستند که پائولو سرجیو در همین ورزشگاه‌های بزرگ دنیا بارها در برابر چشمان هواداران تیمهای سرشناس اروپا مربیگری کرده است.

به هر تقدیر امروز دیگر سرجیو سرمربی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان است و این موضوع به خاطر روزهای حساس پیش‌رو باید به باور عمومی برسد.

این تصمیم در حالی از سوی مدیران باشگاه صنعت نفت آبادان اتخاذ شد که قهر و آشتی‌های مکرر کمالوند در لیگ هفدهم؛ به رغم آنکه این باشگاه آبادانی شرایط فعالیت را برای این مربی در حالتی ایده‌آل فراهم کرده بود؛ امکان ادامه همکاری را غیرممکن ساخت.

کمالوند که سال گذشته بارها در مصاحبه‌های خود از شرایط و امکانات تیم فوتبال صنعت نفت آبادان ابراز نارضایتی کرده بود امسال جایی در این تیم نداشت تا شاید در تیمی فعالیت کند که به قول خود او شرایط کسب سهمیه باشگاه‌های آسیا را داشته باشد، هر چند تا به امروز هیچکدام از تیمهای لیگ برتری حتی تیم هایی که در بحرانی‌ترین حالت ممکن هستند به صورت رسمی برای جذب این مربی پا پیش نگذاشته‌اند و تراکتورسازی نیز که گفته می‌شد مقصد بعدی کمالوند است، بعد از روی کارآمدن مالک جدید به دنبال سرمربی‌ای کارنامه‌دار است تا به شکلی واقعی تیمی آسیایی داشته باشد.

مسیر سخت صنعت نفت

سرمربی جدید تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در روزهای آتی به آبادان می‌آید تا کارش را به صورت رسمی برای حضور در هجدهمین لیگ برتر ایران آغاز نماید.

در این بین نکته حائز اهمیت، زمان از دست رفته این تیم آبادانی در مسیر جذب بازیکن است. در حالیکه غالب تیمهای لیگ برتریرسمی یا غیررسمی، فعالیت خود را در بازار نقل و انتقالات آغاز کرده‌اند، آبادانی‌ها به دلایل مختلف کنش رسمی آنچنانی در این بازار نداشته‌اند.

فضایی سیاسی و غیرفوتبالی که به دنبال ایجاد تغییرات مدیریتی در باشگاه صنعت نفت بود، آبادانی‌های لیگ برتر را عملا بیش از یک ماه از جذب بازیکن و مربی دور کرد تا این تیم امروز با بازاری تقریبا خالی از بازیکن درجه یک روبرو باشد.

بدون تردید مردی که ۶فصل پیاپی(۲۰۰۸ -۲۰۱۴) با تیمهای مختلف جواز حضور در یورولیگ و لیگ قهرمانان اروپا را دارا است، برای حضوری موفق در لیگ ایران نیازمند در اختیار داشتن سخت‌افزاری مدرن و نیروی انسانی باکیفیت است.

مجموعه مدیریتی صنعت نفت آبادان فصل گذشته نشان داد به لحاظ تامین سخت‌افزار توانمند است اما قطعا با توجه به زمان از دست رفته کار سختی را در جذب بازیکن پیش‌رو خواهد داشت.

به دشواری‌های جذب بازیکن جدید این مهم را نیز اضافه کنید که سه بازیکن برزیلی و تاثیرگذار فصل گذشته صنعت نفت در حالیکه با این تیم به توافق نهایی رسیده بودند و تصویری به یادگار نیز از این توافق به اشتراک گذاشته شده بود، به یکباره به شکل مرموز و مشکوکی از آبادان دور شدند.

در این مسیر دشوارشده برای صنعت نفت آبادان در لیگ برتر پیش‌رو آنچه که می‌تواند درمانی برای دردهای احتمالی و مقطعی باشد، حمایت همانند گذشته هواداران اصیل این تیم است، هوادارانی که نام صنعت نفت در اولویت عشق‌شان به فوتبال جای دارد و به خوبی می‌دانند که آدمها و اسامی آمدنی و رفتنی هستند، اسامی و آدمهایی که البته برخی از ایشان دوست دارند آمدنی باشند و آمدنی بمانند به هر قیمت و با هر ترفندی!

[ad_2]

لینک منیع :

به اطلاع میرساند تین خبر توسط موتور جستجوی شورا نیوز دریافت شده و این رسانه در خصوص محتوای آن هیچ مسولیتی ندارد