به گزارش «شورا نیوز» به نقل ازتسنیم حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ با اشاره به پرونده موسوم به قاچاق یا واردات پوشاک دختر وزیر آموزش و پرورش که در روزهای اخیر خبر ساز شده است، گفت: متاسفانه امروز واردات رسمی پوشاک فقط از ترکیه ۲۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است، که همین موضوع می‌تواند یک فاجعه برای اقتصاد کشور تلقی شود. واحدهای پوشاک در کشور خودمان با نصف ظرفیت کار می‌کنند و کارگاههای پوشاک تعطیل شده به یک معضل برای اشتغال تبدیل شده است.

نماینده کاشان در مجلس با بیان اینکه در خصوص این پرونده مقامات رسمی در ابتدا اعلام کردند که قاچاق صورت گرفته است، گفت: با توجه به آنکه سازمان تعزیرات حکومتی در این ماجرا نقش داشته و این سازمان، ذیل وزارت دادگستری طبقه بندی میشود، بدوا با ماجرا صادقانه برخورد کرد اما بعدا به خاطر بار سیاسی که این خبر داشت، موضوع را مدیریت و در نهایت اعلام شده که محموله کشف شده در ویلای آقای وزیر قاچاق نبوده است.

وی افزود، این احتمال از قوت بیشتری برخودار است که محموله مکشوفه قاچاق باشد، چون مسئولان بدون آنکه بداند این خبر بار سیاسی دارد، در خصوص قاچاق بودن آن اطلاع رسانی کردند.

به گفته حاجی دلیگانی، گذشته از موضوع قاچاق، واردات کالایی که مشابه دارد به انواع و اقسام مختلف از سوی مسئولان دولتی و غیر دولتی تقبیح شده است، حالا چه طور است که دختر یک وزیر کار واردات آن هم واردات پوشاک که زمینه تولید داخل آن به صورت گسترده وجود دارد را انجام می‌دهد. از طرف دیگر این خانواده به وارداتی دست زده اند که قسمت مهمی از بیکاری از تعطیلی واحدهای تولیدی ان نشات گرفته است.

عضو کمیسیون برنامه وبودجه با اشاره به حادثه معدن آزاد شهر گفت: کارگران کشور امروز در وضعیت بحرانی به سر می‌برند و دختر این وزیر چگونه میخواهد پاسخ این اقشار را بدهد. بارها این موضوع تذکر داده شده است که وزرایی که خانواده شان اقامت کشورهای خارجی را داشته و رفت و امد زیادی دارند، یک سری تبعات اجتماعی و سیاسی برای کشور ایجاد میکنند و حالا باید تبعات اقتصادی را هم به این فهرست اضافه کرد. وقتی فرزندان وزرا مراودات خارجی خود را گسترش میدهند حتی اگر اقوام انها در وزارت خانه های اقتصادی مسئولیت نداشته باشند می توانند از رانتهای موجود در هیئت دولت استفاده کنند. به راحتی و با اخذ یک مجوز، ثروتهای کلانی نصیب این افراد می‌شود و تاز مانی که با این نوع رانت خواری مبارزه جدی نشود نمی توانیم با بلیه واردات گسترده و قاچاق مبارزه جدی داشته باشیم.

وی ادامه داد، این افرادی که از رانت پدر استفاده میکنند مانع از برخورد کشور با فساد شده اند. این که تا امروز نظام نتوانسته با واردات بی رویه و قاچاق مبارزه کند دلیلش وجود این عناصر است که منافع اقتصادی خود را به ارتباطات سیاسی گره زده‌اند.

حاجی دلیگانی در پایان گفت: رسانه‌ها نباید هیچ جای امنی برای این افراد که از رانتهای سیاسی استفاده می‌کنند باقی بگذراند. تنها راه مبارزه با فساد نا امن کردن فضا برای رانتخواران این چنینی است.

انتهای پیام/