به گزارش «شورا نیوز» به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛پیمان قربانی با هیئت تایلندی متشکل از نمایندگان مجمع ملی قانونگذاری تایلند و برخی بازرگانان عمده آن کشور که به ریاست چاتودوم نیتاسیری، رئیس کمیته اقتصاد و مالی مجمع ملی قانونگذاری تایلند در ایران حضور دارند، دیدار کرد.

در این دیدار که پیرو نشست دیروز این هیئت با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و با هدف شناخت مواضع و قوانین اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، آخرین اطلاعات و آمارهای اقتصادی ازجانب معاون اقتصادی بانک مرکزی در اختیار هیئت تایلندی قرار گرفت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به سابقه خوب همکاری‌های ایران و تایلند در زمینه های مختلف تجاری و اقتصادی بر تقویت همکاری های دو جانبه تاکید کرد.

قربانی با اشاره به رشد اقتصادی ۱۱.۶ درصدی ایران در نه‌ماهه اول سال گذشته، گفت: رشد اقتصادی مربوط به افزایش درآمدهای نفتی بوده ولی سهم تولید ناخالص داخلی بدون نفت هم مناسب و به ۱.۹ درصد رسیده است.

وی همچنین پیش‌بینی کرد که در ادامه روند فعلی رشد تولیدات در بخش‌های غیرنفتی افزایش ‌یابد.

وی با اشاره به جمعیت جوان و تحصیلکرده ایران و نیروی کار ۲۸ میلیونی افزود: از سال ۱۳۹۳ به این سو ما شاهد رشد نرخ مشارکت اقتصادی مردان و همچنین زنان ایرانی هستیم، و این ظرفیت بالقوه اقتصاد ایران را در تولید و رشد اقتصادی نشان می‌دهد.

قربانی در خصوص بهره‌برداری از فضای بعد از برجام به اصلاحات در شبکه بانکی و بسترسازی برای افزایش مطابقت فعالیت‌های بانکی ایران با استانداردهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: از اقدامات مهمی که طی سال‌های گذشته با هدف افزایش مطابقت قوانین کشور با استاندارد‌های جهانی صورت گرفته، تصویب قانون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» در مجلس شورای اسلامی است. همچنین سال گذشته بانک مرکزی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی ( IFRS) را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد که برای پیوستن به نظام مالی بین‌المللی و ایجاد بستر مناسب برای گسترش تعاملات جهانی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌آمد.

همچنین در جریان این نشست، نمایندگان مجمع قانونگذاری تایلند ضمن اطلاع یافتن از آخرین تحولات و پیش‌بینی‌های اقتصادی کشور نسبت به پیشرفت‌های ایران در حوزه‌های مختلف اقتصادی، به ویژه به واسطه روابط عمیق گردشگری میان دو کشور، به پیشرفت‌های حوزه‌ نظام‌های پرداخت علاقه نشان دادند.

در همین زمینه، پیمان قربانی از پیشتازی ایران در حوزه نظام پرداخت الکترونیکی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خبر داد و افزود: با گشایش‌های ایجاد شده در فضای پسابرجام، امکان پیام‌رسانی مالی از طریق سامانه بین‌المللی سوئیفت برای بانک‌های ایرانی فراهم شد.

همچنین گفتنی است که امروز اولین روزی است که پرداخت همراه از طریق فناوری NFC در ایران فراهم شده است.

این اولین بار است که میان دو کشور روابط پارلمانی برقرار می‌شود و برگزاری این جلسه با معرفی این هیئت ازجانب کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بانک مرکزی و با هدف آشنایی آنها با سیاست‌های اقتصادی دولت و بانک مرکزی و مقدمه‌چینی برای گسترش روابط بانکی دو کشور به عنوان پیش‌نیاز توسعه روابط دوجانبه اقتصادی، صورت پذیرفت.