به گزارش «شورا نیوز» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد حسین عزیزی رئیس انجمن صنایع غذایی ایران اظهار داشت: طبق مصوبه شورای شهر تهران، دستفروشی در سطح شهر ممنوع بوده و برخورد با آن‌ها از ظایف شهرداری محسوب می‌شود. بر این اساس جمع آوری دستفروشان مواد غذایی غیربهداشتی، با مشارکت وزارت بهداشت و شهرداری تهران امکان پذیر بوده و سلامت جامعه را در چارچوب نظارتی پیوسته، تأمین می‌کند.

وی افزود: دست فروشی از جمله مشاغل کاذبی است که به علت کسب سود بالا و کمبود اشتغال، مورد توجه بسیاری از افراد بیکار قرار گرفته و از فروش خوراکی‌های غیربهداشتی عقب نمانده است.

رئیس انجمن صنایع غذایی ایران تصریح کرد: با شروع فصل جدید، بازار فروش میوه‌های نوبرانه‌ای، چون چاقاله بادام، گوجه سبز و گردو تازه، گرم شده و با حفظ ظاهر، مشتریان زیادی را به خود جلب می‌کند.

وی عنوان کرد: میوه‌ها و خوراکی هایی که توسط دستفروشان به فروش می‌رسد، غیر بهداشتی است و به علت شستشو در آب‌های آلوده، انواع بیماری‌های انگلی، مسمومیت و … را به بدن انتقال می‌دهد. این در حالی است که با آغاز فصل گرما، فروش انواع آب میوه‌ها و شربت‌ها بر چرخ‌های دستی‌ها رایج و در لیوان‌های غیر بهداشتی سرو می‌شود.

رئیس انجمن صنایع غذایی ایران بیان کرد: توصیه می‌شود مردم از خرید میوه هایی، چون چاقاله بادام و گوجه سبز و … در گوشه و کنار خیابان ها، جدا خودداری کنند چرا که علاوه بر استفاده از آب و نمک غیربهداشتی، آلودگی هوا بر آن‌ها تأثیر گذاشته و منجر به بروز بیماری‌های متعددی در بدن می‌شود.

عزیزی اذعان داشت: وظیفه نظارت بر بهداشت مواد غذایی دستفروشان، بر عهده وزارت بهداشت است که باید با مشارکت شهرداری تهران انجام شود، این در حالی است که بر طبق برنامه ریزی‌های انجام شده شهرداری تهران وظیفه دارد با ایجاد مکان هایی خاص، اقدام به پوشش و نظارت دستفروشان کرده تا از فروش هر گونه کالای مصرفی جلوگیری کند.

وی یادآور شد: اکیدا به مردم توصیه می‌شود از خرید هر گونه موادغذایی از دستفروشان خودداری کرده و قبلی از مصرف میوه‌های فصلی، آن‌ها را ضد عفونی کنید.

انتهای پیام/