به گزارش «شورا نیوز» به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز در ارتباط زنده با کاربران فضای مجازی، گفت: در این فضا اولین بار است بعد از کاندیداتوری با مردم عزیز و جوانان برومند صحبت می‌کنم.

وی افزود: این فضا می‌تواند در جهت شفاف‌سازی و انتقال اطلاعات کمک کند؛ بسیاری از بخش‌های مادی و اقتصادی و دیگر بخش‌ها که ساخته بشر است، باید پشت ویترین قرار گیرد، همه مردم آن را مشاهده کنند، چرا که دسترسی اطلاعات امکان خوبی است که در اختیار مردم قرار دارد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد:مشکلات فعلی می‌تواند برای مردم نباشد و این شرایط زندگی مردم حتماً می‌تواند تغییر کند. ما قوانین زیادی داریم که مسبب می‌شوند، اما اجرایی شدن آ‌نها سخت است، هر چند که نباید به صورت یک آرمان این مسئله باقی بماند، ما در کشور ظرفیت بسیاری داریم و با توجه به چنین ظرفیت‌های داخلی ما نباید مشکل شغل یا مشکلاتی از این قبیل داشته باشیم.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: نرخ بیکاری را می‌توان به ۸ درصد کاهش و وضعیت اشتغال را تغییر داد، همچنین می‌توان با تولید مسکن شغل‌های مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرد.

وی با طرح این سؤال که آیا ما مشکل آب داریم یا مدیریت آب؟ تأکید کرد: قطعاً مشکل ما در مدیریت آب است، آیا ما نیروی کارآمد انسانی پا به کار کم داریم؟ آیا نمی‌توان کشاورزی ایران را به قطب کشاورزی منطقه تبدیل کرد؟ البته گام‌هایی برداشته شده که تا حدودی مؤثر بوده، اما این وضعیت را می‌توان کاملاً تغییر داد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه مردم تا چه زمانی باید بشنوند که موضوع فساد و پرونده‌های فساد وجود دارد،‌ افزود: گاهی انسان از یک سوراخ یک بار گزیده می‌شود، اما ممکن است از یک سوراخ چند بار گزیده شد و مشخص است که در این صورت مشکلی وجود دارد.

حجت‌الاسلام رئیسی با تأکید بر اینکه می‌توان این فساد اداری را که مزمن شده حتماً ریشه‌کن کرد، گفت: می‌توان آن‌گونه با فساد برخورد کرد که در هیچ کجای نظام اداری کشور فساد لانه نکند و یکی از راه‌های آن این است که ساختارهای فسادزا شناسایی شود و باید برای این کار اراده جدی وجود داشته باشد.

وی، افزود: اگر برخی این دولت یا دولت قبل را مسئول بدانند این برای مردم اطمینان‌آور نیست، بلکه مسئله وقتی برای مردم اطمینان‌آور می‌شود که بستر فساد و متخلفان شناسایی و تحویل مراجع قانونی شود، نه اینکه دولت بگوید ما یک لیست داریم و دستگاه قضایی هم بگوید لیستی به ما نرسیده، این قطعاً برای مردم اطمینان‌آور نیست.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه باید بسترهای فساد را شناسایی و اصلاح کرد در همین زمینه افزود: ما ظرف ۶ ماه در این باره به مجلس و مردم گزارش می‌دهیم و حتماً مواردی که نیاز به اصلاح دارد را به دغدغه‌مندان خواهیم گفت.

وی تاکید کرد: قطعا می‌توان با امکانات موجود وضعیت دهک‌های پایین جامعه را تغییر داد و با همین منابع تغییری در دهک‌های مردم ضعیف ایجاد کرد.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه بسیاری از قوانین و سیاست‌ها تدوین شده، اما بحث ما اجرای این قوانین است، خاطرنشان کرد: اگر میدان اجرا فعال باشد بسیاری از این مسائل قابل حل است.

وی در ادامه گفت‌وگوی زنده خود با مردم، تصریح کرد: برخی مشکلات اقتصادی را ناشی از ساختار می‌دانند،‌ ما این را قبول داریم و معتقدیم ساختار اقتصادی کشور نباید مبتنی بر نفت باشد، اما نکته مهم این است که آیا این مشکل فقط ساختاری است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در همین زمینه،‌ اضافه کرد: شاید برخی مشکلات اقتصادی را در خارج از مرزها و مربوط به تحریم‌ها و تهدیدها بدانند، بله این هم ممکن است، اما ضعف مدیریت اقتصادی نیز کاملاً مؤثر است و اگر قوت مدیریت اقتصادی وجود داشته باشد هم ساختار غلط اصلاح می‌شود و هم تهدیدات به فرصت تبدیل خواهد شد.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه همه دولت‌ها معتقد به رشد اقتصادی هستند، یادآور شد: رشد اقتصادی بدون اصلاح نظام مالی و پولی ممکن نیست و حتماً نظام بانکی باید اصلاح شود.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاهی برای نشان دادن آسیب دستگاه‌ها و سازمان‌ها در زمان حضور در سازمان بازرسی، ادامه داد: ما نظام بانکی را پشت ویترین قرار دادیم تا مدیران آسیب‌های موجود را ببینند و ما همچنان غصه داریم، از این جهت که آسیب‌ها را می‌شناسند، اما چون دستم باز نبوده آسیب‌زدایی نیز امکان‌پذیر نبوده است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تأکید بر اینکه آسیب‌زدایی از این ساختار حتماً به اراده راسخ نیاز دارد، گفت: ما در این زمینه طرح‌هایی داریم که با نظر کارشناسان تهیه شده و امیدواریم این طرح‌ها به زودی عملیاتی و اجرایی شود.

انتهای پیام/