به گزارش «شورا نیوز» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد هاشمی عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی به توصیه‌ها و نظرات مرحوم آیت الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در مود انتخابات ۹۶ اشاره کرده است که بخش‌هایی از این گفت‌وگو به شرح زیر است:

آیا ایده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای انتخابات سال ۹۶ همان ایده ۹۲ بود؟ ایشان معتقد بودند که باید همان شیوه تکرار شود یا تغییراتی را به همراه داشته باشد؟

هاشمی: آیت‌الله هاشمی می‌گفتند رقابت شدید خواهد بود و باید آمادگی داشت. ایشان معتقد بودند که باید بیش از یک نفر در صحنه حضور داشته باشد، چون شکل مناظره‌ای که از سال ۹۲ باب شد، کار را مشکل می‌کرد. معتقد بودند اگر قرار باشد پنج، شش نفر به یک نفر باشد کار سخت می‌شود بالاخره این حرف‌ها و مناظرات تأثیرات خود را می‌گذارد. بنابراین آماده بودن برای این صحنه را لازمه پیروزی می‌دانستند.

آن زمان و در زمان حیات صحبتی هم از کاندیدای پوششی مطرح شد؟

هاشمی: بله بارها این موضوع را مطرح کردند. شخصیت‌های مدنظر ایشان همگی شخصیت‌هایی مورد احترام بودند و کاملاً قابلیت عهده‌دار شدن پست ریاست جمهوری را داشتند. اشخاصی را معرفی کردند که این ظرفیت در آنها باشد و شخصیت به گونه‌ای باشد که بتوانند رئیس‌جمهور شوند. البته این بحث کاندیدای پوششی و حمایتی به شکل الان مطرح نبود که حتما کاندیدای پوششی حضور داشته باشد. چهره‌های سیاسی همچون ناطق‌نوری مدنظرشان بود که شخصیت توانمند و از رجل سیاسی است یا آقای دکتر عارف و البته آقایان جهانگیری و ظریف.

منظورتان از اینکه می‌گویید بحث کاندیدای پوششی به این شکل مطرح نبود، چیست؟ صرفا برای مناظرات انتخاباتی و به عنوان نیروی کمکی این موضوع را مطرح می‌کردند؟

هاشمی: خیر، ماجرا فراتر از این حرفها بود. ایده اولیه اینگونه بود که مشارکت زیاد باشد تا اندیشه و فکر بیشتری در جریان باشد.

در آن زمان جلسه‌ای با آقای روحانی با محوریت انتخابات داشتند که ایشان را از نظرات خود آگاه کنند؟ و اینکه آیا آقای روحانی هم با آقای هاشمی درمورد کاندیدای پوششی هم نظر بودند؟

هاشمی: بله، جلساتی در مورد انتخابات برگزار شد. آقای هاشمی به روحانی گفتند باید در صحنه چند نفر حضور داشته باشند از همان زمان که مطرح شد در محافل سیاسی هم این بحث قوت گرفت و آغاز شد. آقای هاشمی هم اسامی چند نفر را مطرح کردند و آقای روحانی هم پذیرفته بودند. بعد آقای روحانی هم حرف ایشان را تأیید کردند. پس از رحلت آیت‌الله اما مسئله ای که پیش آمد این بود که آقای روحانی گفتند که موضوع کاندیدای متعدد مطرح شده اما من نپذیرفتم و قرار بود باز هم در این مورد با آقای هاشمی صحبت کنیم. منتها در آن زمان ما خبر داشتیم که ایشان پذیرفته بودن. خبر اینگونه بود که روحانی پذیرفته بود بعد که با دوستان اصلاح‌طلب و اعتدالیون صحبت کرده بودند و این داستان از ایشان پرسیدند که شما همچنین قراری با آقای هاشمی گذاشته بودید، آقای روحانی گفت که مطرح شده‌، اما نهایی نشده و قرار بوده که باز صحبت کنیم. این صحبت‌ها البته بعد از رحلت آیت‌الله مطرح شد.

آیا آقای هاشمی نسبت به کاندیداتوری مجدد روحانی همچنان نظرمثبتی داشتند؟ چون بعد از رحلت‌شان اخباری منتشر شد که ایشان در اواخر حیات معتقد بودند، باید کاندیدای نهایی تغییر کند؟

هاشمی: آقای هاشمی معمولا صحبت که می‌شد نظرشان این بود که روحانی دو دوره ای است. عده ای می‌گفتند روحانی رد صلاحیت می‌شود و از حاج آقا سوال می‌کردند جایگزین کیست؟ ایشان می‌گفتند آقای روحانی دولت دو دوره‌ای دارد. نظر نهایی‌شان هم روی دو دوره‌ای شدن دولت بود. علیرغم نقدها هیچ وقت نمی‌گفتند که روحانی دو دوره ای نیست. مراجعات هم به حاج آقا در مورد دولت بیشتر شده بود. ناراضی‌ها عمدتا اشخاصی بودند که در ستادها مشارکت داشتند یا حمایت کرده بودند اما بعدا آن طور که باید مورد اقبال دولت قرار نگرفتند. البته بعضی هم به دلیل مشکلات اقتصادی مراجعه می‌کردند و از مسائلی چون بیکاری و گرانی و… ابراز نگرانی می‌کردند البته انتقادات بیشتر در حوزه مسئولیت قوه اجرایی بود و حاج‌آقا هم مسئولیت اجرایی نداشتند که کاستی‌ها را جبران کنند، صرفا توصیه‌ای می‌کردند یا راه‌حلی پیشنهاد می‌کردند.

منبع: صدا

انتهای پیام/