به گزارش «شورا نیوز» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، شب گذشته خندوانه حال و هوای متفاوتی را با حضور پاکبانان شهر به خود گرفت. در این برنامه همه تماشاگران به همراه رامبد جوان لباس یکدست پاکبانی به تن کرده بودند .

در ابتدا هر کدام از پاکبانان درخواست‌هایی از مردم نسبت به جداسازی زباله‌ها از مبدا داشتند همچنین به خاطر نداشتن امنیت شغلی از مسئولان درخواست داشتند به وضعیت آنان رسیدگی شود.

در ادامه برنامه خندوانه پژوهشگر علوم محیطی «هومن لیاقتی» به عنوان مهمان حضور پیدا کرد .

مهمان امشب برنامه «خندوانه» در خصوص وضعیت محیط زیست بیان کرد: در حال حاضر سمینار و برنامه‌های مختلفی در زمینه محیط زیست برگزار می‌شود، اتفاقات خوبی را در این حیطه شاهد هستیم؛ اما مسئله این است که باید الگوی مصرف در جهان تغییر کند چرا که در حال حاضر بیشتر از ۳۰ درصد از ظرفیت کره زمین از آن استفاده می‌شود.

این پژوهشگر افزود: مردم باید به مصرف خودشان دقت کنند؛ در دنیا ۶ میلیارد کیسه پلاستیکی تولید می‌شود که باید رقم آن کاهش پیدا کند چرا که ۳۰۰ تا ۷۰۰ سال تجزیه آن طول می‌کشد.

وی در خصوص جشنواره فیلم سبز عنوان کرد: در جشنواره فیلم سبز با دیدن فیلم‌ها متوجه شدیم که چه مسیری را باید ادامه دهیم ما در کشور خودمان ۵۰ هزار تن زباله تولید می‌کنیم و این یعنی دو برابر کشورهای دیگر، بنابراین باید به مسئله بازیافت توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

لیاقتی تصریح کرد: البته دنیا در زمینه بازیافت کارهای بیشتری کرده است. با این کارها اشتغال و اقتصاد افزایش پیدا می‌کند. در ضمن محیط زیست بدون اقتصاد معنی نمی‌دهد؛ ما باید به اقتصاد جدیدی روی بیاوریم که در دنیا به آن اقتصاد سبز می‌گویند و این باعث می‌شود اقتصاد به سمت و سوی جدیدی حرکت کند.

وی افزود: در صنعت بازیافت، ایران رو به پیشرفت است و برای این امر اتحادیه نیز ایجاد کرده‌ایم که افراد زیادی در آن مشغول به فعالیت هستند لذا باید بستر زنجیره بازیافت از طریق جمع‌آوری زباله فراهم شود.

مهمان امشب برنامه «خندوانه» در خصوص اینکه چه کارهایی باید برای حفظ محیط زیست داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اولین موضوع که برای حفظ محیط زیست، زمین و غذای سالم احتیاج داریم، فرهنگ‌سازی است. کشورهایی در پسماند موفق بودند که تفکیک از مبدا انجام دادند.

گفتنی است؛ در برنامه شب گذشته «خندوانه»، بخش «خنداننده شو» با داوری گوهر خیراندیش، کمال تبریزی و آتیلا پسیانی و با حضور شرکت‌کنندگان به روی آنتن رفت.

همچنین بخشی از برنامه امیر کربلایی‌زاده استندآپ کمدی خود را پیرامون پاکبانان عزیز کشورمان اجرا کرد.
گزارش از الهام قبادی