به گزارش «شورا نیوز» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی طیب‌نیا در حاشیه مراسم رونمایی از بانک داده‌های اقتصادی و مالی کشور در خصوص رشد اقتصادی ۹۵ گفت: این رشد به معنای این است که شکاف درآمد هزینه‌ای که مردم داشتند، در حال بهبود است. در سال ۹۱ حدود ۲۰ درصد کاهش درآمد ملی داشتیم و درست است که تولید ۱۰ درصد پیدا کرد، اما درآمد ملی کاهش ۲۰ درصدی داشت، تا سال ۹۴ باید حداقل ۳ درصد به درآمد ملی افزوده می‌شد که نشد، بنابراین ۱۵ درصد افزایش درآمد ملی را از دست دادیم که به همراه آن ۲۰ درصد ۳۵ درصد می‌شود.

وی افزود: اگر رشد جمعیت را نیز در حد ۳ تا ۴ درصد حساب کنیم، در مجموع حدود ۴۰ درصد کاهش درآمد داشتیم که برای جبران آن طبیعی است که به رشد مداوم در چند سال نیاز داریم که بخشی از این کاهش را جبران کرده، اما هنوز قدرت خرید سال ۹۰ به دست نیامده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی مشروط است و آنچه اوایل سال گذشته ما را نگران کرده بود، به لحاظ اقتصادی ظرفیت رشد بالا را داریم، آنچه لطمه می‌زند منازعات سیاسی است و خدا کند، در جریان انتخابات منافع ملی ما را تحت الشعاع قرار ندهند، متأسفم که می‌بینیم برخی افراد و رسانه‌ها مطالبی را بازگو می‌کنند که فارغ از درست یا غلط بودن، به زیان منافع ملی است.

طیب‌نیا در خصوص افزایش یارانه گروه های کم درامد گفت: همیشه برای گروه‌های کم‌درآمد جامعه طرفدار افزایش یارانه بوده‌ایم.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه همیشه موافق این موضوع بودم؛ یک کار خوبی هم که می‌شود، آن را سیاسی جلوه می‌دهید، گفت: این موضوع تصمیمی بوده که مجلس گرفته و اجرا می‌شود و طبق قانون بودجه منابع آن پیش‌بینی شده است.

طیب نیا گفت: زمانی یک فردی سیب‌زمینی توزیع کرد، واکنشی نشان ندادید، اما وقتی یک کار اصولی در راستای کمک به طبقات کم درآمد جامعه انجام می‌شود، باید استقبال کنید و مسئولان را تشویق کنید.

انتهای پیام/