به گزارش “شورا نیوز” و به نقل از ایرنا اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در نشست شورای آب استان کرمان در مجتمع صنعتی و معدنی گل گهر سیرجان افزود: یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی در سال گذشته درباره میادین مشترک نفتی با سایر کشورها بوده است.
وی با اشاره به اینکه ابتدای دولت هشتم برداشت ما و قطری ها از پارس جنوبی تقریبا برابر بود گفت: وقتی دولت را تحویل گرفتیم قطری ها ۲برابر ما برداشت می کردند و این فاصله یک غارت بیت المال بود که سهم و حق ملت ایران توسط یک کشور کوچک برداشته می شد.
معاون اول رئیس جمهوری عنوان کرد: در این مدت تمرکز بر روی پارس جنوبی گذاشته شد و میزان برداشت برابر شده و در سال ۹۶ میزان برداشت ما از پارس جنوبی بیشتر می شود.
وی ادامه داد: در غرب کارون نیز میزان برداشت از میادین مشترک افزایش یافته است.
جهانگیری با اشاره به اینکه برای تامین منابع مالی کشور در شرایط سخت تدبیر لازم اتخاذ شد ادامه داد: در همه نقاط کشور به جز سیستان و بلوچستان گاز شهری تامین شده بود که با همت دولت تدبیر و امید گازرسانی به این استان نیز توسط ریاست جمهوری افتتاح شد.
وی گفت: مهمترین کار در حوزه بودجه دولت، ابتکارات مدیران بوده است که با ابتکار و روش های خلق منابع توانسته اند پروژه های خوبی را اجرایی کنند و مدیریت زمانی جوهره واقعی خود را نشان می دهد که مدیری بدون منابع مالی دولتی، پروژه های توسعه ای را اجرایی کند.
جهانگیری اظهار کرد: زمانی که پول و اعتبار دولتی در اختیار مدیر نباشد، مدیران مبتکر، خلاق و نوآور و مدیران فاقد این ویژگی ها مشخص می شوند.
وی گفت: تعداد روستاهای گازرسانی شده در سال گذشته به حدود پنج هزار روستا رسیده است و در سال جدید تمامی روستاهای کشور گازرسانی می شوند.

** ۲۴ هزار واحد صنعتی و تولیدی سال گذشته فعال شدند
معاون اول رئیس جمهوری گفت: در بخش صنعت قرار بود هفت هزار و ۵۰۰ واحد مشکل دار از تسهیلات بانکی استفاده کنند و به چرخه تولید برگردند که سال گذشته بیش از ۲۴ هزار واحد از این منابع بانکی استفاده کرده و به چرخه تولید برگشته اند.
وی اظهار کرد: به بانک ها نیز توصیه شده به واحدی پول دهند که مطمئن باشند این پول بر می گردد و در رابطه با واگذاری تسهیلات، دست بانک ها را باز گذاشتیم.
جهانگیری به تشکیل ستادی در استانداری های سراسر کشور برای تسهیل و رونق تولید اشاره کرد و افزود: سال ۹۵ بخش صنعت در کشور رشد قابل توجهی داشته و تعداد زیادی واحدهای صنعتی راه اندازی شده است.
وی با اشاره به وجود پنج هزار و ۴۰۰ کارخانه با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در کشور در سال گذشته گفت: تلاش شد در سال ۹۵ تمامی این واحدهای تکمیل شده و به چرخه تولید وارد شوند.

** بیش از ۱۱ میلیون تن گندم در کشور خریداری شد
وی با اشاره به اینکه دستاوردهای بخش کشاورزی نیز بسیار خوب بوده است افزود: سال ۹۱ مجموع گندم خریداری شده در کشور، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود که این میزان در سال گذشته به بیش از ۱۱ میلیون تن رسید.
معاون اول رئیس جمهوری بیان کرد : سال ۹۵ به تولید گندم توجه خاصی شد و بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان به روستائیان پول گندم داده شده و این میزان پرداختی، معادل ۱۷ برابر پولی است که به گندم کاران در سال های گذشته پرداخت شده و از این رهگذر به این افراد کمک شده است.
وی با بیان اینکه در اجرای آبیاری مدرن و رشد گلخانه ها نیز افزایش قابل ملاحظه ای را شاهد هستیم گفت: یکی از جهت گیری های ا صلی اقتصاد مقاومتی تامین امنیت غذایی مردم بوده است که در این رابطه اقدامات جدی و بسیار اثرگذاری در کشور انجام شد.

**راه اندازی بیش از سه هزار شرکت دانش بنیان/ بیکاری ابر چالش اقتصادی نظام
جهانگیری افزود: در بخش دانش بنیان نیز بیش از سه هزار شرکت دانش بنیان راه اندازی شده است که ۸۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی در این واحدها مشغول به کار شده اند.
وی با تاکید بر اینکه سال ۹۵ با همه محدودیت ها و مشکلات، دستاوردهای خوبی داشته ایم گفت: باید این واقعیت را بپذیریم که کارهای ما ممکن است بلافاصله اثر خود را روی زندگی مردم نگذارد و آنها احساس کنند شرایط آنها دشوار است و این زمانی بدتر می شود که یک خانواده یک یا چند فرد بیکار نیز داشته باشند.
جهانگیری ادامه داد: از مهمترین مشکلات پیش روی ما و نظام، ایجاد اشتغال و مقابله با بیکاری است و در دو سال گذشته با پدیده جدیدی روبرو شدیم که سالی یک میلیون و ۲۰۰ هزار فارغ التحصیل به جمعیت بیکاران اضافه شد.
وی با اشاره به اینکه بالاترین میزان ایجاد اشتغال در یک سال ۶۰۰ هزار نفر است گفت: یکی از ابر چالش های اقتصاد ایران، حل مساله بیکاری است و رهبری در سال جاری به این موضوع تاکید کرده اند.

**بخش خصوصی باید میدان دار باشد
وی تاکید کرد: باید بخش خصوصی با تمام قدرت در اقتصاد ایران فعال شود و برای این امر باید فضایی را ایجاد کرد که بخش خصوصی بتواند میدان دار اقتصادی باشد.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: مردمی کردن اقتصاد یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذارانی که ریسک پذیرفته و زمینه ایجاد اشتغال را فراهم می کنند انتظاراتی نیز دارند اظهار کرد: سرمایه گذاران زمانی که می خواهند سرمایه گذاری کنند بررسی می کنند که فضای موجود، فضای تشویقی و پیش برنده است یا فضای تنبیه کننده است.
وی گفت: سرمایه گذاران به محض دیدن اینکه فضای تنبیه کننده است رغبت خود را از دست داده و به سایر کشورها می روند لذا باید کاری کنیم که ایرانی های پولدار از اقصی نقاط دنیا به کشور برگشته و پول خود را در کشور سرمایه گذاری کنند و در مرحله اول باید به بخش خصوصی اعتماد کرده و آن را به صحنه آوریم.
جهانگیری افزود: هر کس چه قوای دیگر، چه نیروهای امنیتی و چه سایر نهادها حق ندارند که در کار بخش خصوصی اخلال ایجاد کنند زیرا این کار به نوعی مقابله با اعلام سال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به شمار می رود.
وی تصریح کرد: بخش خصوصی بی جهت نباید بدهکار و دستگیر شود و هیچ کس حق ندارد در سال جدید برای بخش خصوصی مشکل ایجاد کند تا تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر ‘اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال’ به خوبی محقق شود.
وی با تاکید بر اینکه دستگاه ها باید مجوزهایی که بی جهت در مسیر تولید و اشتغال مزاحمت ایجاد می کنند را بردارند گفت: مجوزهای بی جهت در مسیر تولید و اشتغال، ظلم به تولید است.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار کرد: وزیر اقتصاد و دارایی مسئول بهبود فضای کسب و کار است و اختیارات لازم در این زمینه را نیز دارد و این امر باید از از ابتدای سال جدید به صورت ویژه مورد توجه باشد.
وی گفت: بر مبنای ‘اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل’ و نیز براساس سخنرانی نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی در مشهد مقدس، نگاه به گزارش های عملکردی اقتصاد مقاومتی نشان می دهد که در هر یک از بخش ها یک تحول جدی در کشور رخ داده است.
وی با بیان اینکه مساله دیگر مورد نیاز بخش خصوصی موضوع تامین منابع مالی است گفت: تامین منابع مالی برای کار در کشور یا از نظام بانکی، یا از بخش خصوصی و یا از منابع خارجی است.
جهانگیری افزود: برای آنکه تولید کشور راه اندازی شود باید سالی حداقل بین ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار از منابع خارجی استفاده کنیم و برای این منظور باید با دنیا تعامل داشته و رابطه خوبی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه نظام بانکی کشور با مشکلات جدی روبرو است گفت: این موضوع به رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز منعکس شده و رهبری دستور داده اند این موضوع برطرف شود.
وی تاکید کرد: هم نظام بانکی هم بازار سرمایه باید بتواند بخشی از تامین سرمایه را انجام دهند و اشتغال با تولید داخلی و سرمایه گذاری محقق می شود.

**کیفیت کالای ایرانی باید افزایش یابد
معاون اول دولت تدبیر و امید گفت: در بخش تولید داخلی، تولید کننده ایران باید کیفیت کار را افزایش و قیمت کالای تولیدی را کاهش دهند تا کالای رقابتی تولید و عرضه شود.
جهانگیری گفت: قیمت و کیفیت بسیاری از کالاهای ایرانی از کالاهای خارجی که وارد کشور می شود بهتر است و مردم باید به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.
وی افزود: جنس خارجی باید یک وقت از فرهنگ ایرانی خارج شود و افتخار باید استفاده از کالای ایرانی باشد که موجب اشتغال جوانان و رونق تولید در کشور نیز می شود.
جهانگیری اظهار کرد: سال ۹۶ برای دولت محدودیت را قوی تر می کنیم تا هیچ دستگاهی نتواند کالای خارجی که مشابه داخلی دارد، خرید کند.
وی با تاکید براینکه برای راه افتادن تولید باید فرهنگ تولید مصرف داخلی توسعه یابد ادامه داد: بازار تولید داخل کشور نیز نباید در اختیار خارجی ها قرار گیرد.
معاون اول رئیس جمهوری بر افزایش تعرفه وارداتی تاکید کرد و گفت: ضوابط فنی درباره کالاهای خارجی نباید ساده گیرانه باشد و برعکس باید سخت گیرانه باشد و قبول نکنیم که هر کالای خارجی با هر استانداردی وارد کشور شود.
وی گفت: شرکت های خارجی باید بدانند با وارد شدن به بازار ایران باید کالای با کیفیت تولید کرده و دفتر خود را در ایران راه اندازی کنند و نمی توان قبول کرد که دفتر خود را در کشور دیگری ایجاد کرده و کالای خود را در ایران به فروش برسانند.
جهانگیری با اشاره به اینکه ۴۰ میلیارد دلار صادرات کالا به دنیا داشته ایم گفت: می توانیم صادرات غیر نفتی کشور را افزایش دهیم و یکی از موضوعات شکوفایی کشور در حوزه پتروشیمی بوده است و سال گذشته ۱۴ پتروشیمی افتتاح شد.

**کرمان استانی پر ظرفیت است
وی در ادامه سخنانش از کرمان به عنوان استانی پر پتانسیل و با نیروی انسانی متخصص و ماهر یاد کرد و گفت: مردم سخت کوشی در استان کرمان حضور دارند که یک مزیت است و استان کرمان در زمینه معدنی و صنعتی نیز جایگاه ویژه ای دارد.
جهانگیری محدودیت منابع آبی را یکی از مشکلات اصلی در مسیر توسعه استان کرمان برشمرد و گفت: خلیج فارس و دریای عمان در کشور وجود دارد که باید از این ظرفیت ها مانند سایر کشورها استفاده کنیم.
وی با تاکید بر اینکه باید از آب دریای عمان و خلیج فارس در جنوبشرق و منطقه مرکزی کشور استفاده کرد ادامه داد: استان کرمان در زمینه انتقال آب پیشقدم شده و باید بسیار قوی در این زمینه قدم بردارد تا یک اقدام تاریخی و ماندگار تبدیل شود.
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه برای تامین آب شرب در کشور مشکلی نداریم گفت: برای تامین آب مورد نیاز صنعت و کشاورزی نیز می توان از ظرفیت های موجود استفاده کرد.
وی از مجموعه صنعتی و معدنی گل گهر سیرجان نیز به عنوان افرادی با نشاط، با روحیه و دلگرم کننده یاد کرد و گفت: مدیران این مجموعه زحمت کش هستند.
جهانگیری افزود: رشد ۴۷ درصدی در گل گهر جای خوشحالی دارد و نمی دانم چرا عده ای اصرار دارند بگویند وضعیت کشور بد است.
وی تاکید کرد: باید دست مدیری را که توان داشته باشد و رشد تولید، سرمایه گذاری و اشتغال را محقق کند، بوسید، سرمایه نظام فقط چاه های نفت نیست و کسی که مجموعه ای را به خوبی مدیریت کند سرمایه است و باید دید که دنیا تا چه میزان به مدیران خود احترام می گذارد و ما نیز همین گونه اقدام کنیم.
وی بیان کرد: سیرجان یکی از شهرهایی است که می تواند به عنوان کانون توسعه، بدرخشد.
استاندار کرمان نیز در این نشست با تبریک سال نو گفت: معاون اول رئیس جمهوری برای سفر و دیدار با خانواده به استان کرمان سفر کرده اند و جای بسی خرسندی است که در جلسات توسعه ای استان کرمان نیز حضور می یابند.
علیرضا رزم حسینی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان کرمان گفت: در استان کرمان همواره تلاش شده تا با استفاده بهینه از ظرفیت های موجود، زمینه برای تحقق منویات رهبری فراهم شده و مردم به توسعه فرهنگی و اقتصادی دست یابند.
وی تاکید کرد: مجموعه های صنعتی از جمله گل گهر، مس و سایر مجموعه ها همکاری بسیار خوبی در مسیر توسعه دارند و تاکنون ۲۰ موسسه بزرگ اقتصادی مسئولیت توسعه در نقاط مختلف استان را پذیرفته اند.
معاون اول رئیس جمهوری روز گذشته (دوشنبه) وارد کرمان شد و عصر دیروز در مرکز استان ضمن دیدار با آیت الله سید یحیی جعفری نماینده ولی فقیه در استان با حضور در گلزار شهدای شهر کرمان به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.