به گزارش “شورا نیوز” و به نقل از ایسنا، فرهادی پس از موفقیت با فیلم «فروشنده» و کسب دو جایزه از جشنواره کن و همچنین اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، فیلم جدیدش را از ماه سپتامبر (شهریور ماه) و با بازی «پنه لوپه کروز» و «خاویر باردم» زوج برنده اسکار در اسپانیا مقابل دوربین می‌برد و پیش بینی می‌شود، این فیلم برای سال آینده آماده نمایش شود.

فرهادی در گفتگو با نشریه اسکرین ضمن اعلام این که این زوج سرشناس اسپانیایی لزوما در این فیلم در نقش زن و شوهر ایفای نقش نمی‌کنند، گفت: “بار دیگر در این فیلم نیز زوج‌های مختلفی حضور خواهند داشت و داستان فیلم نیز درباره خانواده و روابط خانوادگی است اما این بار جنبه‌های جدیدی نیز به آن اضافه شده است. «پنه لوپه کروز» و «خاویر باردم» در فیلم بازی می‌کنند اما لزوما اینجا زن و شوهر نیستند.”
او با اعلام این که فیلمنامه این فیلم را به زبان فارسی نوشته و سپس به زبان اسپانیایی ترجمه شده است، توضیح داد: “من به زبان اسپانیایی صحبت نمی‌کنم اما از اکنون تا زمان آغاز فیلمبرداری این فرصت را دارم تا با موسیقی فیلم بیشتر آشنا شوم و نهایت تلاشم را خواهم کرد.”

این کارگردان برنده دو جایزه اسکار که پیش از این نیز فیلم «گذشته» را در فرانسه ساخته با اشاره به این که ساخت فیلم به زبان خارجی موجب تغییر دیدگاه سینمایی نمی‌شود، گفت:”احساس نمی‌کنم تغییر زبان موجب تغیر دیدگاه شما شود. نگرش من همدردی با همه شخصیت‌هاست که سطحی از همدردی و دلسوزی عمومی است.”

همچون سایر فیلم‌های فرهادی هنوز اطلاعات زیادی درباره این پروژه سینمایی وجود ندارد به جز این که «پدرو آلمادوار» سینماگر مطرح سینمای اسپانیا که امسال رئیس هیئت داوران جشنواره کن نیز هست، تهیه‌کنندگی این فیلم را بر عهده دارد و این فیلم توسط کمپانی فرانسوی «ممنتو» به فروش می‌رسد.

فرهادی که در اسپانیا به سر می‌برد روز سه‌شنبه از طریق اسکایپ یک مسترکلاس سینمایی برای کارگردانان اول و دوم در موسسه فیلم دوحه برگزار کرد و در یک مباحثه طولانی با «ریچارد پنا» از دانشگاه کلمبیا درباره موضوعات گوناگونی از جمله اختصاص دادن زمان زیاد با عوامل فیلم برای تمرین کردن توضیح داد و همچنین عنوان کرد: نگارش فیلمنامه از یک تفکر ناخودآگاه آغاز می‌شود و او بیش از این که فیلم ببیند کتاب می‌خواند: “امروزه شمار کتاب‌های قابل ملاحظه از فیلم‌های قابل‌ملاحظه بیشتر است. پیش از این فیلم‌های خوب بیشتری وجود داشت و اکنون نیز تعدادی ساخته می‌شود اما بازهم در مقایسه با ادبیات کمتر است. من فکر می‌کنم سینما درحال حرکت به سوی نوعی یک‌ریختی است و فیلم‌ها کم و بیش مشابه هستند، این در حالی است که در ادبیات تنوع بیشتری وجود دارد.”

آنچه فرهادی به ورایتی گفت

*فرهادی همچنین در گفتگویی جداگانه با نشریه سینمایی ورایتی درباره احساسش به کسب دومین جایزه اسکار گفت: من پیش از این با فیلم «جدایی» اسکار برده‌ام اما این بار کمی تفاوت داشت. «فروشنده» توزیع‌کننده (آمازون و کوهن مدیا) متفاوتی دارد و دلایل کمی برای رفتن به آمریکا و تبلیغ آن داشتم. این فیلم از پیش شناخته شده بود و افراد آن را دیده بودند. با این وجود من در ابتدا قصد داشتم در مراسم اسکار شرکت کنم اما سپس به دلیل قانون مهاجرتی آمریکا تصمیم گرفتم به مراسم نروم و به صورت آنلاین آن را تماشا کنم.

او در پاسخ به این سوال که آیا ملاحظات سیاسی مرتبط با قانون مهاجرتی «ترامپ» بر ارزش هنری موفقیت شما در جوایز اسکار سایه انداخته و یا این که اعضای آکادمی برای اعتراض به قانون ترامپ به «فروشنده» رای داده‌اند، توضیح داد: فیلم پیش از همه این اتفاقات در مسیر خودش قرار داشت و من کنترلی روی اتفاقاتی که بعد از آن رخ داد نداشتم. من فقط به صورت خود بخود به قانون مهاجرتی و آنچه درباره آن فکر می‌کردم واکنش نشان دادم و به همین دلیل تصمیم گرفتم در مراسم اسکار شرکت نکنم. این که چه معیارهایی موجب شده که افراد به فیلم رای دهند یا ندهند نیز بسیار پیچیده است. نمی‌دانم چطور کسی ‌می‌تواند بداند که چرا رای‌دهندگان فیلم را انتخاب کردند.

فرهای درباره واکنش مردم ایران به کسب جایزه اسکار برای فیلم «فروشنده» گفت: به طور کلی مردم بسیار خوشحال بودند و از این خبر استقبال بسیار گرمی کردند اما برخی از افراد که در اقلیت هستند نیز به همه چیز از زاویه سیاسی نگاه می‌کنند بنابراین تفاسیر تلخی از این پیروزی داشتند، اما این چیزی نیست که بیشترین اهمیت را داشته باشد.

وی درباره ساخت پروژه جدید سینمایی‌اش در اسپانیا نیز توضیح داد: همانطور که می‌دانید من فیلم «گذشته» را در فرانسه ساختم و بنابراین تجربه کار در خارج از ایران را دارم. پس از این که تصمیم گرفتم این پروژه اسپانیایی را بسازم ناگهان بنا به دلایلی بسیار شخصی و خلاقانه احساس کردم که باید به خانه برگردم و فیلمی در ایران بسازم واین اتفاقی بود که درباره «فروشنده» افتاد. اکنون دوباره کار روی این پروژه اسپانیایی را آغاز کرده‌ام و هنوز مشغول نگارش فیمنامه هستم. آنها (پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم) ستاره‌های بزرگی هستند اما با آنها کنار می‌آیم. ما روابط بسیاردوستانه و آرامی داشته‌ایم و همه ما شوق زیادی درباره فیلمنامه داریم و این راه خوبی برای آغاز پروژه است.

فرهادی همچنین عنوان کرد  فیلم جدیدش با «گذشته» متفاوت است، صد در صد اسپانیایی زبان است و همه شخصیت‌ها نیز به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند.

وی در این گفتگو گفت: ساخت یک فیلم کمدی یکی از بزرگترین آرزوهای من است، فیلمی درباره واقعیات انسانی از نگاه کمدی. امیدوارم این کار را به زودی و پس از بازگشت به ایران انجام بدهم.

انتهای پیام/