به گزارش «شورانیوز»  به نقل از اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، در جلسه امروز شورا بررسی افزایش نرخ کرایه تاکسی در سال ۹۶ روی میز شورا قرار گرفت و احمد دنیامالی رئیس کمیسیون حمل و نقل با بیان اینکه امسال در نظر داشتیم که نرخ کرایه تاکسی را افزایش ندهیم گفت: با این حال بنا به دلایل مختلف این عدم افزایش رد شد.

وی با بیان اینکه سازمان تاکسیرانی پیشنهاد افزایش ۱۲ درصدی را مطرح کرد اما پس از رایزنی سرانجام کمیسیون حمل و نقل افزایش ۱۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی را مصوب کرد ،
اما این افزایش ۱۰ درصد یک شرط دارد و آن هم نصب کارت خوان در تاکسی‌ها است.

دنیامالی با بیان اینکه حالا حتی دست فروش‌ها نیز همراه خود کارت خوان دارند، گفت: اما با اینکه چند سال است که نصب کارت خوان را مطرح کرده‌ایم اما هنوز سازمان تاکسیرانی در راستای این مهم اقدامی انجام نداده است.

وی افزود: افزایش ۱۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی را منوط به نصب دستگاه کارت خوان بگذاریم و پس از آنکه شهرداری در تاکسی‌ها این دستگاه را متصل کرد افزایش نرخ نیز لحاظ شود.

در ادامه ابوالفضل قناعتی عضو کمیسیون حمل و نقل ،پیشنهاد دیگری مطرح کرد و گفت: من در زمان برگزاری جلسه تعیین نرخ افزایش کرایه تاکسی غایب بودم و پیشنهادم پنج درصد است چرا که با آمدن شرکت‌های خصوصی اینترنتی، رانندگان تاکسی متضرر شده و نباید نرخ را به حدی افزایش دهیم که مردم دیگر راغب نباشند که از تاکسی استفاده کنند.

در ادامه معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی نیز با بیان اینکه چندی پیش اسکناس‌هایی که بین رانندگان و مسافران تاکسی رد و بدل می‌شود را مورد آزمایش قرار داده و متوجه شدیم که این اسکناس‌ها مملو از میکروب هستند، گفت: حتما باید شهرداری در یک زمان مقرر متعهد و ملزم شود که کارت خوان در تاکسی‌ها نصب کند و جالب است بدانید که حالا خربزه فروش، خیار فروش و حتی گداها نیز دستگاه کارت خوان دارند اما سازمان تاکسیرانی هنوز این کار را انجام نداده است.

براساس این گزارش، بررسی نرخ کرایه تاکسی ها به علت خروج تعدادی از اعضا و از رسمیت افتادن جلسه در حد طرح نظر اعضا درباره آن ادامه یافت، بر همین اساس اسماعیل دوستی عضو کمیسیون حمل و نقل با بیان اینکه باید دستگاه‌های کارت خوان از خارج از کشور وارد شود و این برای سازمان تاکسیرانی هزینه گزافی خواهد بود، پیشنهاد داد: شهرداری با بانک‌ها وارد مذاکره شود و با نصب کارت خوان رایگان هزینه‌ای بر عهده سازمان تاکسیرانی نگذارد.

نهایتا به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضای شورا مهدی چمران رئیس شورا پیشنهاد کرد که اعضا رای استمزاجی خود را بدهند تا در جلسه روز یکشنبه افزایش نرخ کرایه مورد رای گیری اکثریت اعضا قرار گیرد که در نهایت ۱۰ نفر از اعضای شورای شهر به افزایش ۱۰ درصدی و کمتر از ۱۰ نفر نیز به افزایش پنج درصدی نرخ کرایه تاکسی در سال ۹۶ رای دادند و مقرر شد این موضوع در روز یکشنبه مورد رای گیری مجدد قرار بگیرد.

در ادامه همچنین اعضای شورای شهر طرح دو فوریتی،”اصلاحیه مصوبه مجوز تقسیط و چگونگی اخذ مطالبات شهرداری تهران” را مورد بررسی قرار دادند.
علیرضا دبیر ضمن قرائت این پیشنهاد، گفت: به منظور رونق ساخت و ساز و ارائه عوارض پیشنهاد شده است که نرخ خوش حسابی با ۲۳ درصد در سال ۹۶تمدید شود

در نهایت پیشنهاد تمدید نرخ جایزه خوش حسابی در سال ۹۶ مورد تصویب اعضای شورای شهر قرار گرفت