به گزارش “شورا نیوز” ، در سال‌های اخیر، قصه لیگ قهرمانان آسیا برای باشگاه‌های ایرانی تبدیل به قصه تکراری صعود سخت از مرحله گروهی و حذف در یک هشتم نهایی شده است.

استقلال خوزستان؛ یکه‌تازی ندارها
هر سال بردهای باشگاه‌های ما به پای غیرت و حمیّت آنها گذاشته می‌شود و باخت‌ها به پای فاصله امکانات تیم های ما با تیم‌های عربی. اما امسال به معنای واقعی کلمه استقلال خوزستان غیرت و حمیت به خرج داده و در گروهش با دو برد یک بر صفر صدرنشین شده است. استقلال خوزستان قهرمان فصل پیش لیگ برتر، در شرایطی پا به لیگ قهرمانان گذاشت که کمترین شانس را در بین تیم‌های ایرانی برای این تیم قائل بودند. وضعیت این تیم در لیگ برتر و مشکلات مالی که منجر به جدا شدن چند بازیکن کلیدی آنها شد، باعث شده بود که خوشبینی زیادی به نتایج این تیم وجود نداشته باشد اما شاگردان سیروس پورموسوی با فرمول و تاکتیک فصل قبل خود در لیگ، موفق‌ترین نماینده ایران در دو هفته ابتدایی شدند. این تیم با بسته نگه داشتن دروازه‌اش در دو بازی و با دو برد یک بر صفر، روزهای خوب فصل پیش را در ذهن هوادارانش تداعی کرد. روزهایی که این تیم با خط دفاعی مستحکم خود در لیگ برتر صدرنشین بود. دو هفته دیگر بازی این تیم با لخویای قطردر اهواز می‌تواند ورزشگاه غدیر این شهر را لبریز از تماشاگر کرده و صدرنشینی آبی‌های خوزستان را تداوم ببخشد. پیروزی در برابر لخویای چهار امتیازی می‌تواند صعود استقلال خوزستان را در پایان دور رفت تا حدود زیادی قطعی کند.

پرسپولیس؛ شانه به شانه الهلال
پرسپولیس نیز پس از تساوی با الهلال در یک بازی سخت و دشوار، موفق شد الوحده که به نظر ضعیف‌ترین تیم گروهش است را شکست دهد تا به دلیل گل زده بیشتر نسبت به الهلال در صدر قرار گیرد. پرسپولیس در شب تولد برانکو، برای بردن الوحده به زحمت افتاد و موفق شد بازی دو بر یک باخته را تبدیل به برد کند. بازی دیشب به برانکو و شاگردانش نشان داد که در آسیا، فرصتی برای از دست دادن موقعیت‌های گل ندارند چرا که تنبیه سختی نظیر آنچه الوحده در نیمه دوم انجام داد، در انتظار آنها خواهد بود. از طرفی با ورود سرخپوشان به لیگ قهرمانان، ساختار و خط دفاعی این تیم به خوبی و درخشانی لیگ برتر نبوده که یک دلیل آن جدا از اشتباهات فردی بازیکنان، تغییرات زیاد در ترکیب این تیم که اغلب آنها نیز اجباری بوده، است. پرسپولیس نیز به مانند استقلال خوزستان صدرنشین گروهش است، اما در ادامه‌ی بازی‌ها کار دشواری برای حفظ صدرنشینی دارد. نکته مثبت بازی پرسپولیس مقابل الوحده توانایی این تیم در برگرداندن نتیجه و آمادگی بدنی بازیکنان این تیم برای نیل به این هدف بود. ضمن اینکه پاسکاری‌های دقیق و موثر و بازی روان و شناور این تیم در نیمه اول که البته با از دست دادن موقعیت‌های گلزنی مناسب همراه بود، هواداران این تیم را به حضور این تیم در مراحل بالاتر امیدوار کرد. مهمترین مشکل برانکو نداشتن بازیکنان نیمکت‌نشین قوی و باتجربه است که باعث شده دست او برای انجام تغییرات لازم به خصوص در زمان‌های گره خوردن بازی بسته باشد. نیمکتی که برانکو در اختیار دارد بیشتر به کار حفظ نتیجه می‌آید تا تغییر نتیجه. در هر صورت این مربی مجبور است تا پایان بازی‌های گروهی و سپس مرحله یک‌هشتم با همین بازیکنان ادامه دهد و از طرفی باید با بازی دادن بیشتر به بازیکنان جوان در طول بازی‌های لیگ اعتماد به نفس و تجربه آنها را افزایش دهد. نظیر اتفاقی که برای صادق محرمی افتاده و برانکو به خوبی این بازیکن را تبدیل به یکی از بهترین‌های تیمش کرده می‌تواند در مورد جوانانی چون طاهرخانی، کرملا‌چعب و … نیز بیفتد.

استقلال تهران؛ امیدواری به جوانان علیمنصور
استقلال پس از شکست غافلگیرانه‌ی بازی اول، به خوبی از پس التعاون عربستان برآمد‌. استقلال به خوبی از ضعف دفاعی حریفش استفاده کرد و موفق شد با تجربه‌ای که از بازی اول کسب کرده بود با اداره کردن بازی به یک برد سه گله دست یابد. نکته‌ای که در بازی استقلال به چشم آمد، نزدیک بودن سطح بازیکنان اصلی و ذخیره این تیم است.
منصوریان با اولین سکته‌ای که در روند بردهای متوالی این تیم ایجاد شد، ترکیب اصلی تیمش را تغیبر داد و با قرار دادن جابر انصاری، محسن کریمی و خسرو حیدری به جای برزای، اسماعیلی و قربانی، با ترکیبی متفاوت با بازی‌های اخیرش در لیگ و بازی مقابل الاهلی، استقلال را به میدان فرستاد. نکته امیدوارکننده برای منصوریان و استقلال، عملکرد خوب این بازیکنان جدید و آمادگی اکثر بازیکنان این تیم است که باعث شده این مربی برعکس برانکو در پرسپولیس محدودیتی برای تعویض و یا تغییر تاکتیک تیمش نداشته باشد. به عبارتی منصوریان برای اکثر بازیکنانی که در ترکیب اصلی به بازی می‌گیرد جانشین هم‌سطح یا نزدیک به آنها را دارد و شاید تنها بازیکن بدون جانشین در استقلال، امید ابراهیمی باشد. استقلال نیز با یک برد و یک باخت در صدر جدول گروهش قرار گرفت اما با توجه به اینکه هر چهار تیم این گروه سه امتیازی شده‌اند، کار سختی برای حفظ صدرنشینی خود دارد.

ذوب‌آهن؛ امید به صعود در گروه مرگ
ذوب‌آهن که ضعیف‌ترین نتایج را در بین تیم‌های ایرانی گرفته، در شرایطی پا به این مسابقات گذاشت که سه باخت پی‌در‌پی در لیگ ثبت کرده بود. با این حال شاگردان حسینی در اولین بازی خود موفق شدند تیم قدرتمند العین را در امارات متوقف کنند تا امیدواری‌ها به خروج این تیم از روند نزولی افزایش یابد. اما شکست در مقابل الاهلی عربستان که یک نیمه نیز ده نفره بازی کرد، خبر از مشکلات تاکتیکی این تیم داد که باید در بازی‌های بعدی برطرف شود. از بدشانسی ذوبی‌ها، آنها در گروهی سخت نیز قرار گرفته‌اند و چه بسا سخت ترین گروه نیز در غرب آسیا، گروه ذوب‌آهن باشد. اما همانگونه که صدرنشینی سه تیم دیگر ایرانی در پایان هفته دوم، ضمانتی برای صعود از گروه‌شان نیست، یک امتیازی بودن ذوب‌آهن نیز، به معنای عدم صعود آنها نخواهد بود و در بازی‌های بعد و به خصوص با کسب برد در بازی‌های خانگی، ذوب‌آهن نیز شانس‌های خود را برای صعود احیا خواهد کرد. دو بازی رفت و برگشت مقابل بنیادکاری که هر دو بازی خود را باخته است، فرصت مناسبی برای اوج‌گیری ذوب‌آهن است.

حجت شفیعی