[ad_1]

به گزارش شورا نیوز به نقل از ایرنا حبیب الله دهمرده روز یکشنبه در نشست شورای راهبری اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان با حضور وزیر کشور اظهار داشت: با استفاده از روش های علمی باید از تبخیر آب چاه نیمه ها جلوگیری کرد که خوشبختانه در این زمینه با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری اقداماتی در حال انجام است.
وی بیان کرد: از چاه نیمه ها مقادیری آب برای کشاورزی رها سازی و مردم اقدام به کشت کردند اما به دلیل عدم آورد رودخانه هیرمند گندمزارهای آنان خشک شد.
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم سیستان بنیه مالی ندارند و مرز نیز بسته است به همین سبب باید برای ماندگاری مردم در این منطقه برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: مشکل سیستان باید یک بار برای همیشه حل شود زیرا این منطقه به دلیل وابستگی به آب رودخانه هیرمند هر چند سال دچار سیل یا خشکسالی می شود و خشکسالی اخیر که ۲ دهه ادامه دارد مردم را با مشکلات زیادی رو به کرده و به دلیل نداشتن منبع درآمد برای امرار معاش مجبور به مهاجرت شده اند.
دهمرده گفت: کشاورزی و دامپروری در سیستان یک ظرفیت بزرگ و اصلی برای ماندگاری مردم است که باید در این زمینه اقدامات موثری انجام شود.
نماینده حوزه انتخابیه زابل در مجلس با اشاره به وجود آثار باستانی و تاریخی و جاذبه های گردشگری در سیستان گفت: با وجود ظرفیت های گسترده متاسفانه در این منطقه زیرساخت های گردشگری فراهم نشده است.
وی بیان کرد: انتقال آب از دریای عمان به سراسر سیستان و بلوچستان یک ظرفیت بسیار خوبی است که می تواند سیستان و زاهدان را از وابستگی به رودخانه هیرمند خارج کند.
دهمرده اظهار داشت: سیستان ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه انرژی های پاک دارد که باید هر چه سریعتر نیروگاه های خورشیدی و بادی در این منطقه ایجاد شود.
وی ادامه داد: با تولید برق بادی و خورشیدی در سیستان علاوه بر تامین برق این منطقه می توانیم به افغانستان نیز صادر کنیم.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: برای ساخت نیروگاه بادی در سیستان در بودجه کشور ردیفی ایجاده شده که باید تسهیل شود.
وی افزود: اگر بتوان یک نیروگاه ۵۰ مگاواتی برق تولید کنیم باعث تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این زمینه می شود.
نماینده مردم سیستان در مجلس بیان کرد: تالاب بین المللی هامون که یک فرصت ارزشمند برای مردم سیستان بود هم اینک به یک معضل تبدیل شده است.
وی تصریح کرد: برخی از معابر شهر زابل به دلیل نداشتن آسفالت به کانون ریزگرد تبدیل شده که انتظار دریافت قیر رایگان را داریم.
نماینده دیگر مردم زابل، هیرمند، زهک، هامون و هیرمند در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: مردم سیستان از دولت انتظار دارند که در این شرایط سخت خشکسالی دست آنان را گرفته و به یاریشان بشتابد.
احمدعلی کیخا اظهار داشت: دیوار امنیتی بر روی مرز سیستان یک کار غیر کارشناسی بود که در گذشته انجام شد و انتظار می رود یک کار کارشناسی جدیدی بر روی این دیوار انجام شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: این دیوار امنیتی برای مردم سیستان به یک معضل اساسی تبدیل شده است.
وی بیان کرد: فقدان زمین دولتی در سیستان باعث شده تا بسیاری از طرح های دولتی به سر انجامی نرسد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان در این نشست گفت: سیستان ۸ درصد وسعت این استان را تشکیل می دهد و ۶۱ درصد جمعیت آن روستایی هستند.
غلامرضا مالکی بیان کرد: سیستان بالاترین نرج جمعیت روستایی کشور را دارد و باید در زمینه بهبود وضعیت منابع درآمدی روستایی این منطقه اقداماتی انجام شود.
وی با اشاره به ظرفیت بی نظیر مرز در سیستان گفت: ۲۵ میلیارد تومان برای زیرساخت های بازارچه های مرزی تخت عدالت، شاه گل و بش دلبر در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بیان کرد: ظرفیت های خوبی در زمینه انرژی های پاک در سیستان وجود دارد که میل نادر برای تهیه انرژی بادی و منطقه رامشار برای تولید انرژی خورشیدی در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد مهمترین چالش سیستان عدم آورد آب رودخانه هیرمند است که این امر امسال خسارت هایی را به وحود اورده است.
مالکی تصریح کرد: با توجه به اینکه ۹۹ و نیم درصد حوزه ابریز رودخانه هیرمند در افغانستان است بنابراین فعال شدن دیپلماسی آب یک ضرورت است.
وی ادامه داد: زندگی مردم سیستان وابسته به اب و خاک است که در صورت تامین نشدن آب مجبور به مهاجرت از این منطقه می شوند.
مالکی بیان کرد: سیستان پایین ترین نرخ سرمایه گذاری را در سیستان و بلوچستان دارد که نیاز است شرکت های دولتی شستا و ایمیدرو در این منطقه سرمایه گذاری کنند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان گفت: سیستان در حوزه تاسیسات و زیرساخت ها با کمبود هایی مواجه است.
به گزارش شورا نیوز به نقل از ایرنا وزیر کشور در سفر یک روزه به شمال سیستان و بلوچستان علاوه بر طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری نوین دشت سیستان، از منطقه ویژه رامشار و محدوده منطقه آزاد سیستان نیز دیدن می کند.
رحمانی فضلی در ادامه سفرش به سیستان طی مراسمی بازارچه مرزی تخت عدالت در شهرستان هیرمند را افتتاح کرد.
معاون آب و خاک و مدیر کل دفتر بحران وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی، معاونان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، استاندار جمعی از مسئولان دستگاههای اجرایی استان وزیر کشور را در این سفر همراهی می کنند.
سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان و همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.
۳۲۱۳ **۶۰۸۱

انتهای پیام /*

[ad_2]

منبع

این خبر توسط موتور جستجوی شورا نیوز دریافت شده و مسئولیت آن به عهده منبع می باشد