به گزارش «شورا نیوز» به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛به دنبال اقدامات کالبدی که قبل و بعد از ثبت جهانی مجموعه کاخ گلستان صورت گرفت، سازمان میراث فرهنگی اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی ریاست جمهوری در جهت ارتقای سطح کیفی، حفاظت، انتقال دانش و همچنین ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مورد نیاز گردشگران کرد. اقداماتی که قرار است در این همکاری صورت بگیرد شامل ایجاد سالن معرفی، نورپردازی سالن حوض‌خانه، معرفی اشیاء و آثار حوض‌خانه با استفاده از تکنولوژی‌های نوین معرفی، پایش نظام‌مند محیطی و کالبدی مجموعه، اجرای زیرساخت شبکه و اتصال به فیبر نوری، تجهیز مرکز اسناد و… می شود.

«فرهاد عزیزی» مدیر پایگاه‌های ملی و جهانی با اشاره به اینکه کاخ گلستان یکی از منحصربه فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران است که باید آگاه‌سازی مردم نسبت به این میراث ارزشمند با برنامه‌ریزی‌های دقیق فرهنگی، عمرانی در جهت نگهداری از آن‌ها همراه باشد، گفت: پس از تمامی اقدامات کالبدی که قبل و بعد از ثبت جهانی مجموعه کاخ گلستان انجام گرفته است یکی از اقدامات مهمی که در اولویت و اهداف برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی قرار داشت، معرفی ارزش‌های این مجموعه است.

وی افزود: در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان میراث فرهنگی و معاونت علمی ریاست جمهوری در جهت ارتقای سطح کیفی، حفاظت، انتقال دانش و همچنین ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مورد نیاز گردشگران منعقد شد و در گام نخست چهار اقدام مهم که شامل معرفی آثار و اشیاء حوض‌خانه با استفاده از فناوری‌های نوین، نورپردازی تالار حوض خانه، زیرساخت شبکه، ایجاد آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیاء و آثار در دو بخش مواد آلی و معدنی پس از تهیه طرح و تایید با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری به اجرا در آمد و امید است با اقداماتی که در حال انجام است تمام اهداف تفاهم‌نامه به سرانجام برسد.

مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی اما معرفی آثار و اشیاء حوض‌خانه با استفاده از فناوری‌های نوین را یکی از اتفاقات مهم در مجموعه کاخ گلستان عنوان کرد و افزود: استفاده از روش‌های نوین می‌تواند کمک شایانی به افزایش شناخت و معرفی میراث فرهنگی ایران کند. استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا شامل رمزینه پاسخ سریع، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و نمایش سه بعدی می‌تواند محیط موزه را از حالت کلاسیک که فقط به نمایش آثار و توضیحات راهنمایان موزه محدود بوده به حالتی فوق‌العاده برای مخاطبان تبدیل کند.

وی گفت: پس از تهیه طرح محتوایی تابلوها و آثار موجود نرم‌افزارهای طراحی و سخت‌افزاری لازم نصب شد و در حال حاضر قابل استفاده است.

نورپردازی تالار حوض‌خانه

عزیزی همچنین به نور پردازی تالار حوض‌خانه و زیر ساخت شبکه اشاره کرد و افزود: اهداف این پروژه، معرفی بهتر آثار هنری موز‌ه‌ها در ترویج آموزش و ظرفیت تعامل فرهنگی با استفاده از تکنولوژی‌های نوین نورپردازی در تالار حوض‌خانه است. پس از مدل سازی تالار، آثار و تابلوهای آن در راستای ارائه مناسب تابلوهای نفیس نقاشی به پژوهشگران و بازدیدکنندگان، با استفاده از روش‌های نوین نورپردازی که می‌توانست کمک شایانی به افزایش شناخت این آثار کند این پروژه به انجام رسید.

پیاده‌سازی زیرساخت شبکه

به گفته وی، همچنین هدف از پروژه زیرساخت شبکه نیز  برآوردن نیاز هر گونه اقدام عملی بر اساس الگویی منسجم است که به واسطه آن می‌توان سیستم‌های حفاظت و نگهداری پایش را به بهترین نحو برای مجموعه کاخ گلستان پیاده‌سازی کرد در ضمن بهترین خدمات را می توان با پیاده‌سازی این ظرفیت به گردشگران و پژوهشگران داد.

آن طور که مدیر پایگاه‌های ملی و جهانی می‌افزاید: تسهیل ارتباطات، اشتراک‌گذاری سخت‌افزارها، اشتراک‌گذاری اطلاعات و اسناد، از ویژگی‌های مهم این ظرفیت است. این پروژه پس از طراحی تمامی بخش‌ها و قسمت‌های کاخ گلستان را به یکدیگر متصل کرده است چنانچه در گام بعدی و اجرای کامل تفاهم‌نامه بیشترین استفاده را می‌توان از این زیرساخت داشت.

ایجاد آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیاء

وی همچنین از ایجاد آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیاء و آثار در دو بخش مواد آلی و معدنی در مجموعه کاخ گلستان را از جمله اقدامات مهم دانست.

عزیزی گفت: هدف این پروژه آماده‌سازی و تجهیز فضای فیزیکی کارگاه و آزمایشگاه مرمت، تجهیز امکانات مورد نیاز بخش آزمایشگاه مرمت و کارگاه های مرمت اسناد و اشیاء تاریخی و در نهایت برنامه‌ریزی برای حفظ و مرمت آثار تاریخی موزه براساس اولویت است.

به گفته وی، مجموعه کاخ گلستان با دارا بودن گنجینه‌های بی‌نظیر از اسناد و کتب تاریخی و نقاشی ‌ها و اشیاء متنوع، جایگاه ویژه‌ای در میراث فرهنگی ایران داشته و به دلیل حجم بالای اشیا در مخازن و نیز در معرض نمایش نیاز مبرم به وجود یک آزمایشگاه و کارگاه مستقل جهت انجام اقدامات علمی و فنی برای نگهداری، حفاظت و مرمت این آثار است. قابلیت فراوان گنجینه‌های تاریخی و فرهنگی کاخ گلستان لزوم ایجاد یک مرکز مطالعه، حفظ و نگهداری آثار با ارزش را در مقایسه با مراکز دیگری مانند موزه ملی ایران، موزه ملک و گنجینه آستان قدس مشهد می‌طلبد.

عزیزی افزود: ولی متاسفانه تاکنون چنین بخشی در این موزه فعال نبوده و بسیاری از آثار باارزش آن نیاز به نجات بخشی و حفاظت اضطراری دارند. در حال حاضر این بخش مهم نیز در مجموعه جهانی راه‌اندازی و آماده بهره‌برداری است.

گفتنی است؛ کاخ گلستان یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران است که به مثابه دریچه فرهنگ و تمدن این سرزمین علاوه بر اینکه دارای موزه‌های متعددی است، دارای کتابخانه و گنجینه نسخ خطی با بیش از ۳۲۰۰ نسخه همچون مرقع گلشن، شاهنامه بایسنقری، هزار و یکشب و مرکز اسناد خطی و مرکز اسناد تصویری است. آلبوم خانه آن شامل ۱۵۲۰ آلبوم و حدودا ۹۰۰۰ شیشه یکی از مهم‌ترین مخازن دنیا و دومین مخزن عکس و فیلم بعد از بریتیش موزیوم در کشور انگلستان است. بنای ارزشمند کاخ گلستان در سال ۱۳۲۴ به شماره ۴۱۷ در فهرست آثار ملی ایران و در سال ۲۰۱۳ (دوم تیرماه ۹۲) در سی و هفتمین اجلاس سالانه در کامبوج به فهرست میراث جهانی اضافه شد.