به گزارش «شورا نیوز» و به نقل از ایرنا، پنجاه و هفتمین دوره جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان «زلین» طی روزهای ۵ تا ۱۳ خرداد‌ماه ۹۶ در جمهوری چک برگزار می‌شود و فیلم سینمایی «نمره ۴» در بخش رسمی جشنواره روی پرده خواهد رفت.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «اکو» نوجوان بوشهری که پدرش را از دست داده، حاضر به پذیرش حقیقت نیست و با وجود سن کمش می‌خواهد نقش پدر خانواده را ایفا کند که در این راه با مشکلات زیادی روبرو می‌شود…
این اولین حضور بین‌المللی فیلم سینمایی «نمره ۴» است که پخش آن توسط امور بین‌الملل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی انجام می‌شود.

** تولید مستند «خط تماس» با موضوع شهر حلب سوریه
مرتضی شعبانی گفت: شهر حلب در شمال سوریه به دو نیم تقسیم شده بود. ۴۰ درصدی که دست نیروهای معارض بود و ۶۰ درصدی که به دست نیروهای مردمی اداره می‌شد. «خط تماس» روایت زندگی آدم‌هایی است که محل زندگی‌شان در «خطوط تماس» است. ما تلاش کردیم زندگی سخت و مشقت باری را که مردم در این منطقه دارند، به تصویر بکشیم.
وی ادامه داد: تولید این فیلم به اتمام رسیده و در حال حاضر در حال تدوین اولیه روی کاغذ و ترجمه برخی راش‌ها هستیم تا با اتمام مراحل پیش از تدوین، آن را به تدوین‌گر بسپاریم. تدوین این فیلم مانند «کویرس؛ وطن کوچک من» کار دشواری است و ما تلاش داریم پیش از برگزاری یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت، این فیلم آماده نمایش شود.
شعبانی با اشاره به فیلمبرداری این مستند در مدت یک سال و نیم اظهار کرد: فیلمبرداری مستند «خط تماس» در چند مرحله انجام شد. اواخر تابستان سال ۹۴ که موضوع حلب بین‌المللی شد و شهر آزاد شد، سفری به اتفاق کارگردان به این شهر داشتیم تا از نزدیک با وضعیت مردم شهر آشنا شویم. در حال تحقیق درباره این سوژه بودیم که خبر آزادی
«کویرس» را شنیدیم و به این ترتیب «کویرس؛ وطن کوچک من» پیش از «خط تماس» ساخته شد.
«کویرس؛ وطن کوچک من» یکی از ۱۱ مستند منتخب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بود.

انتهای پیام /