به گزارش «شورا نیوز» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس سایبری کشور ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال جدید، تحول در ایام را ، زمینه ساز تحول در ارایه خدمات به مردم دانست و اظهار داشت: با ورود به سال جدید این مسئولیت بر دوش ما قرار داده می شود تا با جدیت بیشتر امنیت را به عنوان محصول ارایه شده خود به مردم تقدیم کنیم تا کمتر کسی در فضای مجازی دچار خسارت در ابعاد مختلف شود.

وی ادامه داد: در سال جدید، استفاده از تکنیک‌های نوین کشف جرم در فضای مجازی، افزایش ارتباط با سازمان های پولی و مالی جهت پیشگیری از آسیب‌ها، چالش ها، جرایم و تهدیدات پیش رو در راستای تأمین امنیت آحاد جامعه در دستور کار قرار دارد و امیدواریم در سال ۹۶ شاهد کمترین میزان تشکیل پرونده و کاهش آمار جرایم در این بخش باشیم.

مراقب کلاهبرداران سایبر باشید

سردار هادیانفر با اشاره به افزایش اقبال مردم برای انجام خریدهای اینترنتی همزمان با نزدیک شدن به سال جدید ، اظهار داشت: در این روزها که تب خرید خصوصا خریدهای اینترنتی داغ شده است کلاهبرداران سایبری بی کار ننشسته اند و با ایجاد صفحات فیشینگ به دنبال انجام اعمال مجرمانه خود هستند.

وی تاکید کرد: هموطنان در هنگام خریدهای عیدانه کمال دقت را داشته باشند تا تنها از سایت های دارای مجوز و نماد اعتماد اقدام به خرید کنند و دقت لازم را در مورد صفحات پرداخت بانک ها داشته باشند که صفحه پرداختی مورد نظر صفحه ای جعلی برای به دست آوردن اطلاعات حسابشان نباشد.

افزایش ضریب رصد در فضای سایبر

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه رصد پلیس فتا و کنترل های انجام شده در روزهای منتهی به سال جدید افزایش پیدا خواهد کرد، اظهار داشت: مجرمانی که هم اکنون به فکر خالی کردن حساب مردم هستند مطمئن باشند در کوتاه ترین زمان ممکن شناسایی و به دست قانون سپرده می شوند.

رئیس پلیس فتا در ادامه سخنان خود به موضوع اینترنت های رایگان موجود در هتل ها و دیگر مراکز رفاهی اشاره کرد و اذعان داشت : شاید در نگاه اول این دست از اینترنت ها به عنوان خدمات مناسب در ذهن مراجعه کنندگان شناخته شود ، ولی استفاده از اینترنت رایگان خود تهدیدی جدی محسوب می شود که از طریق آن هکرها بدون در اختیار داشتن رمز عبور به راحتی می توانند به اطلاعات شخصی افراد دسترسی پیدا کنند؛ لذا از هموطنان درخواست می شود تا با هوشیاری بیشتری نسبت به استفاده از اینترنت رایگان اقدام کنند تا مجرمان نامرئی به حریم خصوصیشان نفوذ نکنند.

هشدار در زمینه استفاده از اینترنت رایگان

سردار هادیانفر از مردم خواست پیش از سفر اطلاعات موجود در گوشی های تلفن همراه خود را در هارد و یا فلش کارت جدا گانه تخلیه کرده و اطلاعات را در جایی امن نگه داری کنند.

این مقام ارشد انتظامی همچنین بر ضرورت استفاده از رمزهای ترکیبی و پیچیده مانند حروف، علائم و عدد برای لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه و پرهیز استفاده از رمزهای ساده مانند “۱، ۲، ۳ وغیره؛ a، b، cوغیره؛ سال تولد، تاکید کرد و خاطر نشان ساخت: با این رویکرد در صورت مفقود شدن و یا سرقت این دستگاه ها امکان دسترسی به اطلاعات موجود در آنها برای افراد بسیار سخت می شود.

سردار هادیانفر با بیان اینکه در ایام نوروز، بخش عمده ای از جرایم ، در برداشت غیر مجاز حوزه دستگاه های کارتخوان صورت می گیرد ، گفت: در هنگام خرید افراد رمز کارت بانکی خود را در اختیار فرد فروشنده قرار ندهند و از وی درخواست کنند که خود از دستگاه کارتخوان استفاده کند.

این مقام مسوول افزود : فروشنده باید دستگاه پوز را به گونه ای قرار بدهد که در محل دید فروشنده و خریدار باشد به گونه ای که فروشنده قادر باشد رمز خود را وارد نماید .
وی ادامه داد: در صورتی که افراد کارت خود را در اختیار فروشنده قرار می دهند رمز خود با صدای بلند اعلام نکنند چرا که در ازدحام جمعیت امکان سرقت کارت بانکی آنها وجود داشته و با توجه به اینکه رمز قبلا بر ملا شده است عملا امکان برداشت غیر مجاز برای سارق فراهم می شود.

تبلیغات اغوا کننده

امروز ۴۳ درصد از جرایمی که در کشور در حال وقوع است در تلگرام رخ می دهد ، در این خصوص هموطنان باید هوشمندانه به تبلیغات اغواء کننده در کانال های تلگرام و اینستاگرام که ۲۰ درصد جرایم را به خود اختصاص می دهند ، توجه نکنند .

۱۵ روز نرم متوسط زمان کشف پرونده های جرایم سایبری در ایران

سردار هادیانفر ضمن بیان اینکه علی رغم رشد ۶۳ درصدی جرایم فضای مجازی در کشور نسبت به مدت مشابه در سال قبل ، پلیس فتا بیش از ۸۸ درصد جرایم را کشف کرده است ، اظهار داشت : نرم جهانی در متوسط زمان کشف پرونده های سایبری بیش از ۴۴ روز می باشد؛ این در شرایطی است که در کشور ما متوسط زمان کشف ۱۵ روز است.

ارتباط آنلاین با ۱۷۲ پلیس سایبر دنیا

این مقام ارشد انتظامی به ارتباط پلیس فتا با ۱۷۲ پلیس سایبری جهان اشاره کرد و اذعان داشت: هم اکنون با تعاملات ایجاد شده به صورت آنلاین اشتراک‌گذاری اطلاعات جرم و مجرم در عرصه بین‌المللی صورت می گیرد که همین موضوع باعث افزایش ضریب پیشگیری از وقوع جرم شده است اما برخی از کمبودهای قانونی و یا مغایرت های موجود بین قوانین ما با دیگر کشورها مانع از به ثمر رسیدن برخی از پرونده ها محسوب می گردد که با تلاش ها و تعاملات سازنده ،بخش عمده ای از موانع در حال برطرف شدن است.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری رسیدگی به هزاران پرونده سرقت و کلاهبرداری و هتک حیثیت و … با شکایات مردمی و احقاق حقوق آنان در این فضا و همچنین پیشگیری و مقابله موثر با جرائم سایبری موجب شده که مجرمان احساس ناامنی کنند، اظهار داشت : این پلیس توانسته نشان دهد حتی در مقایسه با سایر کشورها بعنوان نمونه‌ای از پلیس سایبری موفق، مطرح شده است.

به گزارش روابط عمومی پلیس فتا،سردار هادیانفر با بیان اینکه وجود پلیس فتا باعث افزایش هزینه ارتکاب جرم در فضای مجازی شده است ، تصریح کرد: نسبت به سال های گذشته تمایل به ارتکاب جرم به شدت کاهش یافته اما در برخی از پرونده ها چون هتک حیثیت و برداشت غیر مجاز شاهد آمار بالای تشکیل پرونده هستیم که که این پرونده ها خوشبختانه در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه ختم شده اند.

ارسال گزارشات مردمی به سایت پلیس فتا

رئیس پلیس سایبری کشور در خاتمه با اشاره به ایجاد پلیس جامعه محور ؛ از هموطنان عزیز خواست که به هشدارهای پلیس فتا توجه کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک ،موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی ، جهت رسیدگی اعلام کند.

انتهای پیام/