به گزارش «شورانیوز»  به نقل ازایسنا، ‌ حجت‌الاسلام حکمت‌علی مظفری در نشستی با اصحاب رسانه‌ی استان، با اشاره ایام انتخاباتی پیش رو، اظهار کرد: تکیه به آرای عمومی و دخالت مردم در سرنوشت کشور، یکی از مهمترین مباحت نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و ‌نماد حاکمیت مردم است و مشارکت مردم در امور کشور نقطه بسیار مهم و حائز اهمیتی است.

وی با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در انتخابات و صحنه‌های مختلف، به نوعی تثبیت، تقویت و تضمین بقای نظام است، تشریح کرد: مقبولیت نظام بستگی به حمایت و مشارکت مردم دارد و مردم ما نیز همواره در صحنه‌های مختلف حضور پر رنگ خود را به نمایش گذاشته‌اند.

وی با اشاره به وظایف دادگستری در انتخابات بیان کرد: پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی و همچنین برخورد قضایی با جرایم انتخاباتی از جمله وظایف ماست که در این راستا نیز تدابیری برای هر حوزه اندیشیده‌ایم.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به آمار کم تخلفات انتخاباتی در دوره‌های قبل در استان، خاطرنشان کرد: این موضوع درنتیجه تشکیل ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی بود و باعث شد که کمترین پرونده در این راستا تشکیل یابد، هرچند این میزان آمار نیز زیبنده نظام اسلامی ما نیست.

وی با تاکید بر اینکه کاندیداها از رته درست برای تبلیغات خود استفاده کنند، یادآور شد: هدف خدمت به مردم بوده و نیاز است که افراد توانمند اعلام آمادگی کنند اما هدف هرگز وسیله را توجیه نمی‌کند و باید افراد در انتخابات، اخلاقیات و قانون را به طور جدی رعایت بکنند؛ تطمیع، عوام فریبی، خرید رای و… با ارزش‌های دینی و انقلابی ما همسو نیست.

حجت‌الاسلام مظفری گفت: مردم ما نیز باید نگاه ارزشی خود را تقویت کرده و به هر کاندیدایی رای ندهند بلکه باید به سوابق فرد، تعهد و…. توجه کرده و نباید وعده‌های فریبنده را باور کرده و تنها صرف وعده‌های کاندیدا رای دهند؛ چنانچه در مجموعه شورای شهر و گاهی نیز در مجلس شورای اسلامی دیده می‌شود که افراد شایسته‌ای انتخاب نشده‌اند؛ باید کاندیداهایی را انتخاب کرد که ارزشی بوده و بتواند در مقابل آمریکا بی‌هیچ هراسی ایستادگی کرده و در زمان مورد نیاز نیز به موقع اقدام کند، چرا که افرادی که انتخاب می‌شوند نمایندگان افکار عمومی کشورمان هستند.

وی ‌بیان کرد: باید نمایندگانی را انتخاب کنیم که به موقع اقدام کرده و در تصمیم‌گیری‌ها تعلل نکند؛ نامزدها نیز با دیدگاه انقلابی و با وسیله‌های ارزشی، مشروع و بدون تخریب دیگران کارهای انتخاباتی خود را انجام دهند؛ مردم نیز به افراد شایسته و با توجه به معیارهای دینی رأی دهند.

وی با اشاره به اقدامات ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی استان خاطرنشان کرد: پیش بینی وقوع تخلفات و یا نقاط تخلف ساز و تذکرات و اقدامات پیشگیرانه و همچنین برخورد با جرایم انتخاباتی از جمله وظایف این ستاد است که در این راستا تعدادی از شعبه‌های دادگاه‌ها را درنظر گرفته‌ایم تا این گونه پرونده‌ها خارج از نوبت و با فوریت مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان افزود: ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی تمامی اطلاعاتی را که از کاندیداها به دست می‌آورد، در اختیار هیئت نظارت مجلس شورای اسلامی و هیئت نظارت شورای نگهبان قرار می‌دهد تا در جهت نظارت و تأیید یا رد صلاحیت از آن اطلاعات استفاده کنند.

وی با اشاره به آمادگی ۳۲ حوزه‌ی قضایی استان در جهت ارائه‌ی سوابق و گواهی سوء پیشینه‌ی کاندیداها، گفت: این حوزه‌ها کار خود را از امروز شروع کرده‌اند و به منظور سرعت بخشی به انجام امور در اختیار افراد مربوطه خواهند بود.

وی با بیان تذکراتی قانونی و اخلاقی به مسئولان اجرایی و نظارتی استان در انتخابات، تاکید کرد: مسئولان و به ویژه مسئولان اجرایی باید اصل بی‌طرفی را رعایت کرده و اقدامی نکنند که شائبه‌ی دخالت‌شان در انتخابات، در اذهان عمومی مطرح شود؛ چرا که منتسب به دولت هستند و همچنین در جلسات خصوصی و عمومی مربوط به جناح‌های انتخاباتی خاص نیز شرکت نکرده و سخنرانی نکنند، این موضوع هم جرم است و هم از نظر اخلاقی کار درستی نیست.

وی با تاکید بر اینکه رأی مردم امانت است، متذکر شد: عدم استفاده از امکانات دولتی در راستای تبلیغ جناح یا کاندیدایی خاص، نکته‌ای است که باید مسئولان انتخاباتی استان مورد توجه قرار داده و به هیچ عنوان نباید از این امکانات در اینگونه اهداف استفاده کنند، این موضوع هم جرم بوده و از لحاظ اخلاقی نادرست است و ما نیز امانت‌دار رای مردم بوده و از هیچ خطایی نخواهیم گذشت، ما از امانت مردم قاطعانه دفاع خواهیم کرد.

حجت‌الاسلام مظفری تاکید کرد: با اشاره به تبلیغات زودهنگام برخی از افراد خاطرنشان کرد: گاها مشاهده می‌شود که افراد قبل از ثبت نام رسمی اقدام به تبلیغات می کنند ما در این راستا خلا قانونی داریم و نمی‌توانیم با چنین افرادی برخورد کنیم؛ چرا که شخص قبل از ثبت نام اقدام به تبلیغات می‌کند و هنوز کاندیدای رسمی انتخابات نیست.

وی بیان کرد: ملاک عدم صلاحیت کاندیداها در انتخابات، داشتن سابقه‌ی محکومیت موثر کیفری است و اگر چنانچه محکومیت فرد غیر موثر باشد، می‌تواند اقدام به ثبت‌نام کند، ارگان‌های چهارگانه‌ شامل «ثبت احوال، سازمان اطلاعات، سپاه پاسداران و دادگستری» نیز هیچگونه نقشی در تایید یا رد صلاحیت کاندیداها نداشته، بلکه هرگونه اطلاعاتی که از کاندیداهای مورد نظر دارند را در اختیار هیئت نظارت بر انتخابات و مسئولانی که به طور مستقیم در رد صلاحیت یا تایید صلاحیت افراد نقش دارند، قرار می‌دهد.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در تبریز، اظهار کرد: ستاد برگزاری این مسابقه در استان تشکیل شده و از یک ماه قبل نیز به صورت رسمی فعالیت‌های خود را شروع کرده است؛ کمیته‌ی تبلیغات و فضاسازی، کمیته‌ی امنیتی، کمیته‌ی پشتیبانی، کمیته‌ی تشریفات و استقبال و همچنین کمیته‌ی فنی و اجرایی و فناوری اطلاعات نیز از جمله کمیته‌های این ستاد هستند که هرکدام وظیفه‌ی خاص خود را دارند تا مسابقه با انسجام و نظم هرچه بیشتر برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه متسابقین از ۳۱ استان کشور میهمان شهر تبریز خواهند بود، بیان کرد: مجموعاً ۲۳۳ نفر ‌در این مسابقه‌ی سراسری شرکت کرده که ۲۰۱ نفر از متسابقین عادی و ۳۲ نفر نیز افراد برتر دوره‌های قبلی مسابقات هستند.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به حضور چشمگیر بانوان در این مسابقه‌ی قرآنی، بیان کرد: ۱۱۷ نفر از متسابقین را بانوان تشکیل داده و ۱۱۶ نفر از متسابقین نیز آقایان هستند؛ هفت نفر از کل متسابقین از آذربایجان‌شرقی بوده و مابقی از استان‌های دیگر هستند.

وی با اشاره به اینکه دو گروه سنی در این مسابقات شرکت می‌کنند، متذکر شد: این گروه‌ها شامل افراد زیر ۱۶ سال و بالای ۱۶ سال است که این افراد از کارکنان دادگستری و نهادهای تابعه‌ی دادگستری به همراه خانواده‌هایشان هستند که شامل، قضات، کارکنان دادگستری، سازمان ثبت و بازرسی، تعزیرات حکومتی، اداره کل زندان‌ها، پزشکی قانونی، شورای حل اختلاف و… است.

وی با اشاره به اینکه مسابقه‌ در دو بخش کتبی و شفاهی برگزار می‌شود، یادآور شد: بخش مفاهیم و حفظ موضوعی قرآن کریم به طور کتبی و بخش دوم نیز که شامل قرائت، ترتیل، حفظ اجزای قرآن و… است نیز به طور شفاهی برگزار می‌شود؛ حفظ قرآن نیز در پنج بخش «پنج جزء، ۱۰جزء، ۱۵ جزء، ۲۰ جزء و همچنین کل قرآن کریم» برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام مظفری با تاکید بر اینکه، تمام برنامه‌های این مسابقات بر اساس دستورالعمل‌های سازمان اوقاف و امور خیریه کشور است، خاطرنشان کرد: چهارمین دوره‌ی مسابقات سراسری قرآن کریم دادگستری روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه رأس ساعت ۸ صبح با حضور معاون فرهنگی قوه قضاییه افتتاح شده و بعد از یک و نیم ساعت مسابقه در محل سالن‌های پیش بینی شده در هتل کایا شروع می‌شود و تا پایان روز با حضور ۱۷ داور بین‌المللی به اتمام رسیده و نفرات برگزیده نیز مشخص می‌شوند.

وی با اشاره به دلایل انتخاب هتل کایا برای برگزاری این مسابقات، بیان کرد: برای حضور در این مسابقه، بیش از ۴۰۰ نفر از هموطنان میهمان ما خواهند بود، در کل استان نیز فقط هتل کایا چنین ظرفیتی داشت؛ از این رو این مکان را انتخاب کردیم و مدیریت هتل کایا نیز به علت قرآنی بودن مسابقه به شدت از آن استقبال کرده و تخفیف بسیار مناسبی را ارائه داده است.

وی اظهار کرد: ۱۹ اسفند ماه نیز مراسم اختتامیه این دوره از مسابقات رأس ساعت هشت و نیم صبح در هتل کایا برگزار شده و دادستان کل کشور و همچنین معاون فرهنگی قوه‌ی قضاییه از جمله‌ی سخنرانان مراسم خواهند بود.