به گزارش “شورا نیوز” و به نقل از فارس، انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه برگزاری کارگاه آموزش کاربرد روش‌های اجتماع محور در برنامه‌های بنیادهای فرزانگان گفت: قانون برنامه ششم توسعه و همچنین بودجه سال ۹۶ به مسائل اجتماعی کشور نگاه ویژه‌ای داشته که وجه تمایز برنامه ششم توسعه نسبت به قوانین پنج دوره گذشته همین نگاه تخصصی است.

وی ادامه داد: بند ۹۰ برنامه ششم توسعه در پیشگیری از معلول‌زایی در کشور تأکید شده و به همین ترتیب غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج نیز اجباری شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: وزارت بهداشت و ما نسبت به گسترش مراکز مشاوره و همچنین آزمایشگاه‌های ژنتیک سراسر کشور مکلف شده‌ایم و کسانی که توان مالی پرداخت هزینه‌های این آزمایشات را نداشته باشند نیز از منابع دو نهاد حمایتی کمیته امداد و بهزیستی هزینه‌های آنها پرداخت خواهد شد.

وی از افزایش مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد خبر داد و گفت: سال‌ها بود که مستمری‌ها تغییر نمی‌کرد و با توجه به تورم و مشکلات و مسائل زندگی رقم پرداختی به مددجویان خانوار یک نفره ۵۲ هزار تومان، دو نفره ۶۰ هزار تومان، سه نفره ۷۵ هزار تومان، بیش از سه نفر ۱۰۰ هزار تومان بسیار ناچیز بود‌.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در حال حاضر با همکاری دولت و مجلس توانسته‌ایم این مستمری‌ها را به ۲۰ درصد متوسط حداقل حقوق که هر ساله توسط وزارت کار تصویب می‌شود برسانیم که در حال حاضر قانون آن در مجلس تصویب شده است.

بندپی از افزایش پلکانی مستمری مددجویان خبر داد و گفت: حداقل حقوق و دستمزد هر ساله با توجه به نرخ تورم و غیره در هیأت دولت تعیین می شود و به این ترتیب شاهد آن خواهیم بود که مستمری دریافتی مددجویان نیز هر ساله دارای رشد پلکانی شود.

وی در خصوص طلاق و اعتیاد نیز گفت: در برنامه ششم توسعه وظایفی به بهزیستی محول شده و از سوی دیگر سایر دستگاه‌های کشور نیز موظف و مکلف به همکاری با بهزیستی در این زمینه‌ها شده‌اند که توسعه اورژانس اجتماعی در ۱۴۰ شهر بالای ۵۰ هزار نفر نمونه این وظایف است که در پیشگیری و مداخلات اجتماعی به عنوان گسترده‌ترین شبکه اجتماعی اثربخشی خاصی داشته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص بودجه این طرح عنوان کرد: ۱۰۰ میلیارد تومان برای توسعه کمی و کیفی اورژانس اجتماعی اختصاص داده شده و ما توسعه آن را به آغاز برنامه ششم توسعه منوط نکردیم و هم اکنون در میاندوآب و ملکان این اورژانس راه اندازی شده است زیرا اورژانس اجتماعی در کاهش آسیب‌های اجتماعی اقدامات ویژه‌ای را به انجام می‌رساند.

بند پی ادامه داد: تا چهار ماهه اول سال ۹۶ بیش از ۱۰۰ اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر کشور راه اندازی خواهد شد و هم اکنون آمار جمعیتی شهرها از سازمان آمار دریافت شده و جدول توسعه اورژانس اجتماعی نیز طراحی شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان آنکه بهزیستی در برنامه ششم توسعه وظایفی در خصوص طلاق دارد نیز گفت: نگاه بهزیستی به موضوع طلاق نوین است و آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش‌های پیش از ازدواج، ارتقا بخشی کیفیت زندگی در دستور کار این سازمان قرار دارد.

وی از پذیرش ۱۰۸۰ معتاد متجاهر تا روز گذشته در تهران خبر داد و جلسه صد و سی و سوم ستاد مبارزه با مواد مخدر که روز گذشته در محل وزارت کشور برگزار شد، در خصوص معتادین متجاهر تدابیری اتخاذ شده است که می‌توان گفت نسبت به آنها نگاه جدیدی را طراحی خواهیم کرد که در این نگاه جدید قوه قضائیه و همچنین معاونت پیشگیری و معاونت اجتماعی آن قوه به همراه دادستانی پای کار آمده‌اند.

بندپی در ادامه از اجرای طرح آزمایشی «درمان دادگاه‌مدار» در ۶ استان کشور خبر داد و گفت: طرح «درمان دادگاه مدار» را در ۶ استان البرز، تهران، سیستان و بلوچستان، گیلان، یزد و قزوین در خصوص معتادین متجاهر پایلوت خواهیم کرد.

وی در ادامه به طرح جمع آوری معتادین متجاهر ۱۲ استان کشور نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر جمع آوری معتادین متجاهر ۱۲ استانی که بیشترین تعداد متجاهرین را دارند آغاز شده است و تا روز گذشته در تهران ۱۰۸۰ معتاد متجاهر پذیرش شده است.

وی ادامه داد: بهزیستی در این طرح با NGOها همکاری داشته و تیم‌های غربالگری و ارجاع به همراه تیم مجهز از ویژگی‌های مهم این طرح است که پس از جمع آوری افراد به مراکز NGOهای همکار در این طرح ارجاع داده خواهند شد.

وی در ادامه به مراکز بهاران شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: صدور مجوز و نظارت بر مراکز بهاران و سایر مراکز فعال در حوزه اعتیاد به عهده سازمان بهزیستی کشور است و شهرداری‌ها نیز در این حوزه با بهزیستی همکاری می‌کنند. در حال حاضر نیز مراکز بهاران شهرداری نیز در تهران فعالیت می‌کنند که نیاز به اصلاح فرایند داشته و خواهان اصلاح فرایند آنها هستیم.

انتهای پیام/