فرهنگ شهری
کد خبر : 5108
جمعه - 15 اردیبهشت 1396 - 14:38

عالمی که با دعای امام زمان(عج) به دنیا آمد

محمد بن على بن حسین بن بابویه قمى، مشهور به‏«شیخ صدوق» از فقها و محدثین بنام شیعه در سال ۳۰۵ هجری قمری همزمان با نیابت حسین بن روح، سومین نائب حضرت پا به دنیا گذاشت.

عالمی که با دعای امام زمان(عج) به دنیا آمد

به گزارش «شورا نیوز» به نقل از تسنیم محمد بن على بن حسین بن بابویه قمى، مشهور به‏«شیخ صدوق» از فقها و محدثین بنام شیعه در سال ۳۰۵ هجری قمری پس از فوت محمد بن عثمان عمری، دومین نایب خاص امام زمان(عج) و همزمان با نیابت حسین بن روح سومین نائب حضرت پا به دنیا گذاشت.  پدر شیخ صدوق، «علی بن حسین» بود که شیخ شهر قم و از علمای بنام و دارای مرجعیت دینی بود و در بازار به کسب و کار می‌پرداخت.

درخواست فرزند صالح از امام زمان(عج)
شیخ طوسى جریان ولادت وى را چنین نقل کرد است: «على بن بابویه با دختر عموى خود ازدواج کرده بود؛ ولى از او فرزندى به دنیا نیامد. او در نامه‏اى از حضور شیخ ‏ابو القاسم، حسین بن روح‏ تقاضا کرد تا از محضر حضرت‏ بقیه‎الله‏ (عجل الله تعالى فرجه) بخواهد براى او دعا کند تا خداوند اولاد صالح و فقیه به او عطا کند.

پس از گذشت مدتى از ناحیه آن حضرت این گونه جواب رسید:« تو از این همسرت صاحب فرزند نخواهى شد؛ ولى به زودى کنیزى دیلمیه نصیب تو مى‏شود که از او داراى دو پسر فقیه خواهى شد.» شیخ صدوق نیز، جریان ولادت خود را که با تقاضاى کتبى پدرش از محضرامام زمان‏ (عجل الله تعالى فرجه) و دعاى آن حضرت بوده، در کتاب‏ کمال‎الدین‏ به صورت حدیث آورده و مى ‏افزاید: هرگاه ابو جعفر محمد بن على الاسود مرا می‎دید که براى فرا گرفتن علم و دانش به محضر استاد می‎روم به من می‎فرمود:« این میل و اشتیاق به علم و دانش که در تو وجود دارد مایه شگفتى نیست؛ زیرا تو به دعاى امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشریف متولد شده ‏اى.»

تسلط و شهرت حدیثی شیخ صدوق
«شیخ صدوق» که صاحب یکی از کتب اربعه شیعه به نام «من لا یحضره الفقیه» است، با جمع‎آوری احادیث و روایات اهل‎بیت(ع) باعث حفظ این میراث‎های گرانقیمت شد و آنها را خطر نابودی مصون نگه داشت. او به قدری در علوم حدیث و علوم رجال و حفظ احادیث تبحر داشت که شیخ طوسی درباره او می‌گوید: « او دانشمندى جلیل‎القدر و حافظ احادیث بود. از احوال رجال، کاملاً آگاه و در سلسله احادیث، نقادى عالى مقام به شمار می‎آمد. بین بزرگان قم، از نظر حفظ احادیث و کثرت معلومات مانند نداشت و در حدود ۳۰۰ اثر تألیفى از خود به یادگار گذاشته است.»

وی از معدود دانشمندانی بود که وقتی حدیثی را نقل می‎کرد و سلسله سند را نمی‎آورد، علما بنا را بر صحت حدیث می‎گذاشتند، زیرا وی مشهور به این بود که روایتی را بدون پشتوانه نقل نمی‌کند. در این باره علامه بحرانى می‎گوید: «جمعى از اصحاب ما، از جمله علامه در کتاب «مختلف»، شهید در کتاب «شرح ارشاد» و سید محقق داماد، روایات مرسله (حذف سند) صدوق را صحیح می‎دانند و به آنها عمل مى‎کنند؛ زیرا همان گونه که روایات مرسله ابن ابى عمیر پذیرفته شده، روایات مرسله صدوق هم مورد قبول واقع شده است.»

شیخ مفید از شاگردان شیخ صدوق
از مهم‎ترین و بارزترین شاگردان وی شیخ مفید، على بن احمد بن عباس، پدر شیخ نجاشى‏، ابن غضائرى‏ صاحب کتاب «رجال غضایری» و شیخ جلیل، ابو الحسن، جعفر بن حسین حسکه قمى، استاد شیخ طوسى‏ هستند.

شیخ صدوق صاحب یکی از کتب اربعه شیعه
وی که عمر خود را صرف جمع‎آوری و تنظیم احادیث اهل‎یت(ع) کرد دارای بیش از ۳۰۰ تألیف است که مهم‎ترین آنها «من لا یحضره الفقیه‏، یکی از کتب اربعیه شیعه، اثبات الوصیه لِعلی(ع)، إثبات النص على الأئمه، عیون اخبار رضا(ع)، کمال الدین و تمام النعمه، التوحید، خصال، امالی، معانی‎الاخبار، المقنع، ثواب‎الاعمال و عقابت‎الاعمال، علل‎الشرایع» است. این کتاب‎ها با گذشت صدها سال همواره در طول تاریخ مورد استناد علما و اندیشمندان اسلامی قرار گرفته است.

وی در سال ۳۸۱ هجری قمری با بیش از هفتاد سال سن درگذشت و در شهر ری دفن شد. قبر او امروزه در قبرستانی با نام قبرستان «ابن بابویه»  و زیارتگاه مردم است.

منابع:
پایگاه تخصصی نور، کتاب کمال‎الدین، «الغیبه» شیخ طوسی