اقتصاد » انرژی
کد خبر : 3154
چهارشنبه - ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱
رویترز گزارش می دهد؛

ایران تمام نفت ذخیره شده بر روی دریا را فروخت

رویترز اعلام کرد ایران همه نفتی را که در طی سال‌های تحریم بر روی دریا ذخیره کرده بود به فروش رسانده و اکنون برای بالا نگه داشتن میزان صادرات خود با مشکل مواجه است.

ایران تمام نفت ذخیره شده بر روی دریا را فروخت

به گزارش «شورا نیوز» به نقل از رویترز، در حالی که میزان ذخایر نفتی جهان در خشکی و بر روی دریا در حال کاهش یافتن است، ظاهرا تلاش های اوپک برای کاهش مازاد عرضه و نفت خام و فرآورده های نفتی به آرامی در حال به ثمر نشستن است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به صراحت اعلام کرده که هدف از توافق کاهش تولید کاهش مازاد حدودا ۳۰۰ میلیون بشکه ای ذخایر نفت خام و فرآورده های نفتی کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای است.

ریچارد مالینسون، تحلیلگر موسسه انرژی اسپکتس در این باره گفت: در طی سه ماهه نخست سال جاری، میزان ذخایر نفت خام بسیار کمتر از سه ماهه نخست سال گذشته افزایش داشته، و این در حالی است که عملیات تعمیر و نگهداری پالایشگاه های جهان امسال بسیار گسترده تر بوده است.

ایران تمام نفت ذخیره شده خود بر روی دریا را فروخته و این کشور اکنون برای بالا نگه داشتن میزان صادرات خود با مشکل مواجه است.

به گفته تجار، شرکت بازرگانی ویتول هم میلیون ها بشکه نفت ذخیره شده نیجریه در خلیج سالدانهای آفریقای جنوبی را به فروش رسانده است.

بانک نوردیک اس ای بی در گزارشی اعلام کرد، میزان ذخایر جهانی نفت از نظر آمارهای هفتگی در طی ۴ هفته گذشته به میزان ۴۲ میلیون بشکه کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش: افزایش میزان ذخایر نفت خام آمریکا تا به اینجای سال اندکی موجب سردرگمی شده، اما این مسئله از سویی نتیجه کاهش فعالیت های پالایشگاهی در آمریکا و از سوی دیگر واردات نفت توسط این کشور است.

مالینسون افزود، وزرای کشورهای عضو اوپک در نشست اواخر ماه می خود تصویر کاملی از میزان ذخایر جهانی نفت نخواهند داشت، زیرا تا آن زمان آمارهای موسسات معتبر گزارش دهی از جمله آژانس بین المللی انرژی منتشر نخواهد شد.

لازم به ذکر است مدتی زمان می برد تا تصویر روشن و کاملی از میزان ذخایر نفتی جهان به دست آید.

انتهای پیام/